Etro Home image

درباره‌ی اترو

اترو (Etro) یک خانه‌ی مد ایتالیایی است که در سال 1968 بنیانگذاری شد.

اترو پوشاک مردانه و زنانه و همچنین اکسسوار، عطر و محصولات دکوراتیو خانه را تولید و عرضه می‌کند. این شرکت بیشتر به دلیل طرح‌های بته‌جقه‌اش (Paisley) که از سال 1981 در محصولاتش استفاده می‌شود، مشهور شده است.

اترو در سال ۱۹۶۸ توسط جرالمو "جیمو" اترو (Gerolamo "Gimmo" Etro) به عنوان شرکت طراحی پارچه بنیانگذاری شد. عنصر اصلی محرک اترو در دهه‌های اول الگوی بته‌جقه و اقتباس‌های گوناگون آن بود. دفتر اصلی این شرکت که در ویا اسپارتاکو (Via Spartaco) واقع شده دارای موزه ای از طراحی‌های پارچه می‌باشد. جاکوپو اترو (Jacopo Etro) رئیس آینده‌ی بخش پارچه عنوان کرده است که در زمان کودکی همیشه به این موزه می‌رفته و از طرح‌هایی که آنجا بوده، الهام می‌گرفته است تا بتواند طرح‌های خودش را بکشد. بعد از سفر مدیران اترو به هند، خط تولید پارچه‌های مبلمان در سال ۱۹۸۱ آغاز به کار کرد. به گفته‌ی مجله‌ی الی (Elle) طرح بته‌جقه که در این سفر توسط آنان کشف شد حالا مترادف با نام اترو می‌باشد.

این شرکت در سال ۱۹۸۴ شروع به تولید محصولات چرمی کرد، که از پارچه‌هایی با طرح‌های بته‌جقه جاکار (Jacquard) ساخته می‌شدند. عرضه‌ی محصولات خانه (Etro Home) از سال ۱۹۸۵ و عطر نیز از سال ۱۹۸۹ آغاز شد، که برای بار اول در بوتیک اصلی فروش عطر و ادکلن در ویا وری (Via Verri) میلان عرضه آن آغاز شد.

اولین فروشگاه محصولات خانه اترو همزمان با نمایشگاه مبلمان میلان (Salone del Mobile Milano) در سال ۲۰۱۴ افتتاح گردید. این بوتیک در ویا پونتاچو (Via Pontaccio) واقع در یکی از شیک‌ترین مناطق میلان به نام بررا (Brera) در معرض دید عموم قرار گرفته است. این فروشگاه سه طبقه در عمارتی کلاسیک متعلق به قرن ۱۹ میلادی که ترکیبی از مدرنیته و سنت است، واقع شده است. شعب دیگر مختص ارائه‌ی محصولات خانه‌ی اترو در کشورهای انگلستان، ایران، ژاپن، قزاقستان و روسیه واقع شده‌اند.

تارهای شگفت انگیزی که مکان و زمان را به هم می‌بافد، اساس کار اترو را تشکیل می‌دهد و مجموعه‌هایی که متعلق به گذشته و حال هستند را به هم می‌رسانند، تجدید خاطره می‌کنند و ناگهان اتفاقی خاصی بوقوع می‌پیوندد. مطالعه‌ی دقیق مقیاس‌ها، رنگ‌ها و طرح‌ها باعث فهم زبان‌های کهن و شکار موضوعات اعجاب آوری درطول زمان می‌گردد. پارچه‌ها داستان خود را از طریق زبان‌های باستانی تعریف می‌کنند که ریشه‌های هنر پارچه را به هنرهای دکوراتیو و سازه‌های جهانی ترجمه می‌کند.

این سنت جدید ترکیبی از شکوه و عظمت قرن ۱۸ و رنگ‌های با تراوت معاصر می‌باشد. رویاهای شب و تصورات روز که فضایی بی‌نهایت و مبهم را کشف می‌کنند. عناصری زرین که طرح های گلگون و سطوح مشرقی را مشعشع می‌کنند، در حالی که سرامیک‌های برجسته قصه‌های گذشته را آشکار می‌کنند. مخمل دوزی‌ها و برش‌های لیزری که طرح‌های کلاسیک بته‌جقه را بوجود می‌آورند و یک ترکیب غنی از بافت‌های متضاد و طراحی ظریف را بر سطحی مات به نمایش می‌گذارند. شال‌هایی که به طرح‌های شطرنجی منقش شده‌اند، طیف‌های مختلف رنگ آبی را کشف می‌کنند، طرح‌های سنتی که جلوه‌ای شرقی و غریب دارند را متحول می‌کند و راهی مشخص را برای آینده‌ی امروز می‌سازد.