روش‌های ساده برای صرفه جویی انرژی در خانه

منتشر شده در ۲ بهمن ۱۳۹۸

اگر در انبوه صورت‌حساب‌ها غرق شده‌اید، وقت آن رسیده که راه‌حل‌های ساده‌ی صرفه جویی انرژی را امتحان کنید. از آنجا که ماه‌های سرد زمستان همچنان ما را در داخل خانه نگه می‌‌دارد و تلاش می‌کنیم گرمای خود را حفظ کنیم، به احتمال زیاد ما به وسایل گرمازا، آب گرم و سایر وسایلی متکی هستیم که انرژی مصرف می‌کنند. با این حال، این امکان وجود دارد که در مصرف انرژی –وپول- صرفه جویی کنیم و برای این کار چند نکته مفید را با شما در میان می‌گذاریم.

لوازم خانگی را به روز کنید

وسایل خانگی می‌توانند ناجی زندگی باشند، ولی همچنین می‌توانند بدون اینکه حواستان باشد حساب بانکی شما را خالی کنند. می‌توانید با به‌روز کردن برخی از لوازم خانگی خانه و زندگی خود را خود دوستدار محیط‌زیست کنید و در هزینه‌هایتان صرفه جویی کنید. برای مثال، می‌توانید شومینه‌هایی با بهره‌وری انرژی بخرید تا بدون از دست دادن کیفیت، خرج هم روی دستتان نگذارد. با این روش، می‌توانید بدون نگرانی اتلاف انرژی ، منزل خود را گرم و دلپذیر نگه دارید. همچنین می‌توانید ماشین‌ شوینده، کتری‌، ماشین ظرفشویی، یخچال و فریزری انتخاب کنیدکه مصرف انرژی کمتری دارند. استفاده از این لوازم‌خانگی می‌تواند میانگین مصرف انرژی سالانه را از ۳۳۴ کیلووات در سال به تنها ۱۵۰ کیلووات کاهش دهد.

پرده‌های ضخیم بخرید

این روش ساده ولی کارآمد است. اگر همه‌ی رادیاتورهای خانه‌تان روشن است و هنوز حس می‌کنید در حال یخ زدن هستید احتمالاً به عایق بهتری برای پنجره‌ها نیاز دارید. تعدادی پرده‌ی ضخیم و زیبا برای جلوگیری از فرار گرما بخرید و از یک شب زیبا و مطبوع لذت ببرید بی‌آنکه زیر یک خروار پتو تا صبح بلرزید.

لامپ‌ها را به ال‌ای‌دی تغییر دهید

استفاده از چراغ ال‌ای‌دی نیازی به برق‌کار ندارد چون خیلی راحت می‌توان نصب و وصل می‌شوند. آن‌ها به نسبت لامپ‌های قدیمی گرمای کمتری تولید می‌کنند و به همین دلیل عمر بیشتری دارند (واقعیت این است که عمر مفیدشان ۵۰ برابر بیشتر است). استفاده از لامپ ال‌ای‌دی همچنین موافق محیط زیست هم هست، چون از اتلاف لامپ‌های قدیمی که به درستی بازیافت نمی‌شوند و سر از محل دفن زباله درمی‌آورند هم جلوگیری می‌کند. این را هم اضافه کنیم که لامپ‌های ال‌ای‌دی غالبا بدون هرگونه ماده شیمیایی مضر مثل جیوه ساخته می‌شوند که برای محیط‌زیست ضرر کمتری دارد.

لباس‌ها را با آب سرد بشورید

شستن لباس‌ها در آب گرم آنها را تمیزتز نمی‌کند، پس چرا مردم هنوز انرژی را از این طریق تلف می‌کنند؟ اصلاً عجیب نیست که ماشین‌های لباس‌شویی یکی از بزرگترین منابع اتلاف انرژی هستند. اما آیا می‌دانید انرژی اصلی را گرم شدن آب است که مصرف می‌کند؟ این بدان معنی است که اگر همه افراد برای شست‌و‌شوی لباس از آب سرد استفاده کنند، می‌توانند آثار منفی تولید کربن را تا حد زیادی کاهش دهند.

شارژها را از برق بکشید

اگر از شارژر گوشی موبایل، تبلت و لپ‌تاپ استفاده نمی‌کنید، مطمئن شوید که آن‌ها از برق کشیده‌اید. ما کمتر عادت داریم وقتی ابزارهایمان شارژ شده‌اند آن‌ها را از برق بکشیم. همین اتلاف انرژی ۱۰ درصد به هزینه‌ی برق مصرفی شما اضافه می‌کند. وقتی شارژرها به برق متصل می‌مانند، انرژی‌ای منتقل می‌کنند که «قدرت انرژی» نامیده می‌شود؛ یعنی وضعیتی که ابزار در حال کار است ولی هیچ چیزی شارژ نمی‌شود. پس برای کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش هزینه‌هایتان هرچیزی را که شارژ می‌شود به همراه شارژر آن از برق بکشید.

منبع: LUXURYACTIVIST

۲ بهمن ۱۳۹۸

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.