6 نکته مهم درمورد لنز های رنگی چشم

منتشر شده در ۱ بهمن ۱۳۹۸

لنزهای چشمی که ابتدا برای حل مشکل نزدیک‌بینی ابداع شده بودند، امروزه به عنوان عنصری در مد نیز استفاده می‌شوند. لنزها در رنگ‌های متنوع و خاصی توسعه یافته و جذابیتی زنانه به چشم‌ها می‌افزایند.
لنزهای رنگی اختراعی عالی در دنیای مد هستند. ما اغلب آرزو می‌کنیم که چشم‌هایی با رنگ‌های مختلف و جذاب داشته باشیم و هیچ ترفندی که باعث شود چشم‌ها در طول عمرمان سبز به نظر برسند وجود ندارد. اما لنزهای چشمی جایگزینی هستند که به ما کمک می‌کند برای مدتی کوتاه رنگ چشم خود را تغییر دهیم و این برای رسیدن به هدفمان کافیست. ما می‌توانیم با گذاشتن لنزهای رنگی ، چشم‌های آبی داشته باشیم. اما ممکن است فکر کردن به آسیبی که لنزها می‌توانند بر چشم وارد کنند، مانند التهاب قرنیه و ضعیف کردن بینایی، این آرزو را دست‌نیافتنی‌تر کند. استفاده از لنز تنها به این دلیل که از رنگش خوشمان می‌آید کافی نیست، هنگام انتخاب لنز ، باید جواب سوال‌های زیر را بدانیم:

  • چه لنزی خوب است؟
  • چگونه آن را به روشی صحیح در چشم بگذاریم؟
  • چگونه از لنز چشم مراقبت کنیم تا از آسیب چشم جلوگیری شود؟
  • چگونه عمر لنز را طولانی کنیم؟

1. لنزهای رنگی را برای مدت زمانی مشخص استفاده کنید.

هرچقدر هم که کیفیت لنز‌هایی که استفاده می‌کنید خوب باشد، مراقب باشید که مدت زمانی طولانی آن‌ها را در چشم خود نگه ندارید. تماس طولانی این لنزها با چشم برای سلامتی چشم‌هایتان مضر است.

2. لنزهای با کیفیت انتخاب کنید.

انتخاب لنزهای بی‌کیفیت آسیب‌های بسیاری به شما وارد می‌کند. اولین آسیب به شبکیه چشمتان وارد می‌شود که ممکن است باعث ضعف در بینایی و بروز برخی باکتری‌های مضر روی چشمتان شود.
به همین دلیل همیشه باید لنزهایی با کیفیت عالی انتخاب کنید. اگر در خرید لنز مبتدی هستید، می‌توانید از یک متخصص یا کسی که تجربه خوبی در مورد لنزها دارد، مشورت بگیرید.

3. از کارهایی که باعث خراب شدن لنزها می‌شوند، اجتناب کنید.


چیزهایی که به نظر شما عادی می‌رسند می‌توانند خطر بزرگی برای چشمانتان ایجاد کنند. در اینجا لیست مهم‌ترین مواردی که به لنزها آسیب می‌رسانند را جمع‌آوری کرده‌ایم:

• قرار گرفتن در معرض آب

قرار گرفتن در معرض آب زیاد باعث ایجاد عوارض فراوانی در لنزها می‌شود. بنابراین هنگامی که لنز در چشمتان است از استحمام و شنا خودداری کنید تا چشمان خود را از هرگونه آسیبی در امان نگه دارید.

• هوای آلوده

هرگز لنزهایتان را آلوده نکنید. در هوای غبارآلود یا باد شدید که گرد‌وخاک می‌تواند مشکلاتی برای چشمانتان ایجاد کند، با لنز از خانه خارج نشوید.

• آرایش

هر وقت می‌خواهید آرایش کنید، ابتدا باید لنزها را در چشمانتان بگذارید و سپس آرایش کنید. برای پاک کردن آرایش هم اول لنزهایتان را در بیاورید.

• استفاده از لنز هنگام خواب

نگه داشتن لنز در چشم موقع خواب نمره‌ی چشمتان را دو برابر می‌کند که در نهایت می‌تواند منجر به کوری شود. بنابراین قبل از خواب لنزهایتان را در بیاورید.

4. رنگ مناسب انتخاب کنید.

هارمونی و هماهنگی در هر انتخابی حرف اول را می‌زند. همانطور که موقع انتخاب لباس‌ رنگ‌هایی متناسب با رنگ پوست خود انتخاب می‌کنید، لنزهای رنگی هم باید با رنگ پوست‌، مو و لباس شما همخوانی داشته باشند.
اگر عاشق نوسازی هستید‌، می‌توانید برای هر مناسبت یا بازدید لنزی با رنگ مناسب را تهیه کنید. در اینجا نکاتی آورده شده که در پیدا کردن رنگ مناسب لنز به شما کمک می‌کند.

• لنزهای رنگی متناسب با رنگ مو

اگر حسابی گیج شده‌اید و نمی‌دانید کدام لنز با شما و رنگ پوستتان هم‌خوانی دارد، رنگ موی مناسب می‌تواند در انتخاب رنگ لنز مناسب به شما کمک کند.

• رنگ پوست


هنگام انتخاب لنزی با رنگ مناسب، رنگ پوست شما معیار اصلی قرار می‌گیرد. اگر پوستتان روشن است، لنزهای روشن مانند آبی‌، سبز و خاکستری مناسب شما هستند.
اگر پوستی برنزه یا تیره دارید، لنزهای تیره مانند قهوه‌ای یا فندقی مناسب‌ترین لنزها برای شما هستند.


• لنزهایی با رنگ‌های اغراق‌آمیز


از انتخاب رنگ‌هایی اغراق‌آمیز خودداری کنید تا دیگران متوجه نشوند که لنز گذاشته‌اید. لنزهایی را انتخاب کنید که مناسب شما‌، رنگ پوست و ظاهرتان است و بیش از حد جلب توجه نمی‌کند.

• لنزهایی که رنگ چشم را تقویت می‌کنند.

لنزهایی وجود دارند که رنگ طبیعی چشم را نمایان‌تر از قبل می‌کنند، مثلاً اگر چشمانی به رنگ آبی روشن داشته باشید، با استفاده از این لنزها چشمانتان تیره‌تر به نظر می‌رسند.

5. اندازه لنز‌ها

مردمک چشم باید در مکان مناسبی قرار بگیرد تا بتواند دیدی واضح و صحیح داشته باشد. بعد از مشورت با پزشک می‌توانید سایز مناسب لنزهایتان را انتخاب کنید. موقع خرید لنزها حتماً سایز آن‌ها را بررسی نمایید.

6. نگهداری لنزها

لنزهای چشمی بسیار حساس هستند؛ بنابراین اگر از آن‌ها به خوبی نگهداری نکنید باعث ایجاد مشکلاتی برای چشمانتان می‌شوند. در اینجا چند نکته برای طولانی‌تر کردن تاریخ مصرف لنزها آورده شده است.

• گذاشتن لنزها در چشم

اگر می‌خواهید صدمه‌ای به چشمتان وارد نشود باید هنگام گذاشتن لنز در چشم مراقب باشید. قبل از دست زدن به لنزها، دستان خود را بشویید تا باکتری‌ها از انگشتان به لنزها و سپس به چشم‌هایتان منتقل نشوند.

• محلول لنز

موقع استفاده از محلول لنز هر بار آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که نشتی نداشته باشد. محلول لنز از واجبات استفاده از لنز است و در صورتی که لنزها را با محلول استریل نکرده باشید قادر به گذاشتن آن‌ها در چشمانتان نیستید.

• از حوله‌های پرزدار استفاده نکنید.

هنگام گذاشتن لنزها در چشم، دستان خود را با حوله‌های پرزدار خشک نکنید تا پرز از حوله به لنز و سپس چشم منتقل نشود.

• لنز را در جعبه مخصوصش نگه دارید.

پس از درآوردن لنز از چشم، آن را حتماً در جای مخصوصش که از آن‌ در برابر هرگونه صدماتی محافظت می‌کند بگذارید و طول عمر لنزتان را بیش‌تر کنید.

منبع: Eromman

۱ بهمن ۱۳۹۸

تیم نودید

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.