مجسمه‌های خیابانی بوداپست

منتشر شده در ۱۵ مهر ۱۳۹۷

بوداپست شهری جذاب و جالب است و پر از آثار هنری، موقع قدم‌زدن در شهر در جاهایی غیرمنتظره به مجسمه‌های جالبی برمی‌خورید که در زیر چند تا از مهم‌ترین‌هایشان را معرفی می‌کنیم:

مجسمه‌ی پرنسس کوچولو

پرنسس کوچولو در بوداپست مجسمه‌ی دخترکی است که روی نرده‌های پیاده‌رویی در نزدیکی دانوب نشسته و از معروف‌ترین مجسمه‌های خیابانی بوداپست است. این مجسمه را لاسلو مارتن در سال ۱۹۷۲ ساخت. دختر بزرگ مارتن عادت داشت برای بازی لباس‌های پرنسس بپوشد و همین الهام‌بخش او برای خلق این مجسمه شد.

به قدری از این مجسمه و با آن عکاسی شده که به جاذبه‌ی گردشگری شهر تبدیل شده، اما کمتر کسی می‌داند که کپی‌های این مجسمه در تاپولکا، یکی از شهرهای مجارستان، و در ژاپن در مقابل سالن کنسرت توکیو قرار دارند.

مجسمه‌‌ی پلیس

یکی از مجسمه‌های محبوب بوداپست در میان گردشگران مجسمه‌ی پلیس است که در کنج خیابان زرینی و خیابان ۶ اکتبر ایستاده است. این مجسمه را ایلیس آندراس ساخته و از سال ۲۰۰۸ در آنجا قرار دارد. چهره‌ی آن از روی قیافه‌ی غالب مردم شهر خلق شده و هیکلش از پدربزرگ مجسمه‌ساز الهام گرفته شده است.

مجسمه‌ی گمنام

مجسمه‌ی گمنام بوداپست در قصر وایداهوناد قرار دارد و تاریخ‌دان لهستانی نویسنده‌ی گمنام «کردار مجارستانی‌ها» را تصویر می‌کند. در سال ۱۹۰۳ میکلوش لیگتی آن را خلق کرد و فرانس جوزفِ اول آن را به مردم لهستان تقدیم کرد.

مجسمه‌ی باغ فلسفه

مجسمه‌ی باغ فلسفه پایین تپه‌ی گلرت بوداپست قرار دارد و یکسری مجسمه‌هایی هستند که ناندور واگنر طراحی‌شان کرده است. این مجسمه‌ها شخصیت‌های مذهبی و عرفانی مانند ابراهیم، آخناتون، عیسی مسیح، بودا، لائو تسه، مهاتما گاندی، داروما تایشی و سنت فرانسیس هستند. بنا به گفته‌های خود واگنر، این باغ برای «درک متقابل بهتر» ساخته شده است.

مجسمه‌ی یادبود کفش‌ها بر کناره‌ی دانوب

در کناره‌ی شرقی رودخانه‌ی دانوب در بوداپست یادبودی قرار دارد برای گرامیداشت مردمی که در جنگ جهانی دوم توسط نظامیان فاشیست کشته شدند. این کفش‌ها نماد قربانیانی هستند که هدف گلوله قرار گرفتند و جسدشان در دانوب افتاد. ایده‌ی این طرح را کن توگای، کارگردان سینما، داد و گیولاپوئر مجسمه‌ساز آن را ساخت.

مجسمه‌ی آتیلا یوژف

آتیلا یوژف شاعری مجارستانی بود. او یکی از برجسته‌ترین چهره‌های ادبیات مجارستان است و شعرهایش در کتاب‌های درسی مجارستان آموزش داده می‌شوند. او زندگی سختی داشت و در ۳۲ سالگی خودکشی کرد.
برای اطلاع از جزئیات تورهای پاییزی بوداپست، وین با شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری پارسوآ سفرآفرین تماس بگیرید.
با پارسوآ سفر آفرین، اروپا نزدیک تر از همیشه

۱۵ مهر ۱۳۹۷

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.