طراحی فرش‌های ابریشمی توسط معماران

منتشر شده در ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

حراجی فیلیپس در لندن با همکاری آرت‌این‌دی اقدام به برپایی حراج مشترکی کرده است. حراجی که در پی ایجاد همگرایی بیشتر میان رشته‌های هنر، معماری و طراحی است. 

هدف از این کار خلق یکسری آثار منحصربه‌فرد در تعداد محدود برای استفاده در منزل است، که تمرکز هر اثر بر مدیومی خاص باشد یا تم طراحی ویژه‌ای را دنبال کند. برای این برنامه مشترک از هشت معمار و شرکت معماری دعوت به همکاری شده تا فرش‌های دستباف ابریشمی در ستایش «اعتدال» آن نسبت‌های کمال‌یافته‌ای که به طور معمول در طبیعت یافت می‌شود و هنرمندان و معماران مدت‌های مدیدی است در جستجوی آن‌اند طراحی کنند. منتخبان این پروژه بن ون برکل (از آمستردام)، پیتر آیزنمان (از نیویورک)، نورمن فاستر (از لندن)، سو فوجیموتو (از توکیو)، تام مین (از لس‌آنجلس)، آلساندرو مندینی (از میلان)، پییرو و ناتالی سارتوگو (از رم) و پیتر زومتور (از هالدنستاین سوییس) هستند.

دومنیکو ریموندو، مدیر ارشد بخش طراحی در اروپا می‌گوید: «معماران تقریباً از عرصه طراحی داخلی سفارشی حذف شده‌اند. محفظه را طراحی می‌کنند، اما محتوا را نه. در این پروژه لازم است که معماران جایگاه خود را در رابطه با طراحی اشیای زندگی روزمره دوباره محک بزنند. هشت اثر منحصربه‌فرد حاصل از این پروژه نماینده الگویی اولیه و همچنین احتمال خلق کارهای آتی خواهند بود.» از هر طراحی فرش تنها یک نسخه در بازار موجود خواهد بود، هرچند دو نسخه در اندازه‌های متفاوت تولید می‌شود یکی برای معمار و یکی برای بایگانی آرت‌این‌دی. آثاری که در بایگانی نگه‌داشته می‌شوند امکان قرض‌دادن به موزه‌ها و موسسات هنری را در سرتاسر جهان دارند، هم به صورت تکی هم مجموعه‌ای منحصربه‌فرد.

فرش‌های طراحی‌شده این هشت معمار در حراجی آنلاین از ۱۹ آوریل تا ۲۹ آوریل عرضه می‌شوند. قیمت هر اثر بین ۲۵.۰۰۰ تا ۳۵.۰۰۰ پوند (۳۵.۴۰۰ تا ۴۹.۵۰۰ دلار) تخمین زده شده است.

۲۸ فروردین ۱۳۹۷

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.