پاویون سوررئالیستی دیور در پاریس

منتشر شده در ۲۴ اسفند ۱۳۹۶

استودیوی بورو بتاک، بعد از طراحی پاویون آینه‌کاری‌شده پارسال برای دیور، به تازگی از دکور جدید خود برای همان برند رونمایی کرده است: پاویون شطرنجی در موزه‌ی رودن پاریس، برای نمایش طراحی‌های لباس بهار و تابستان سال ۲۰۱۸. چیدمان تک‌رنگ و اعضای بزرگ‌نمایی شده آویزان از سقف بدن انسان، در راستای نوآوری‌های سوررئالیستی ماریا گراتزیا «مدیر خلاقیت دیور» است.

پاویون دیور، با ساختار چهارضلعی صحنه و مربع‌های متغیر سفید و مشکی، که توسط بورو بتاک طراحی شده است، به همین صورت هم از جذابیت زیبایی‌شناسانه قدرتمندی برخوردار است. زمین جاری می‌شود و از دیوارهای پاویون بالا می‌رود و بازدیدکنندگان را به داخل سر می‌دهد. با ورود به آن، فضای سیاه و سفید چشمگیری، در حصار پارچه‌های آویخته‌ی سفید، گشوده می‌شود. اعضای مختلف بدن انسان، مانند چشم، گوش و نیم‌تنه، به همراه قفس‌های پرندگان که از سقف آویزان‌اند، شرکت‌کنندگان را به پاریس دوره‌ی سوررئالیستی بازمی‌گردانند.

لئونور فینی نقاش آرژانتینی سوررئالیست که زمانی با کریستین دیور روابط کاری نزدیکی داشتند گفته بود: «تنها چیزی که برایم جالب است جنبه نمایشی و اغراق‌آمیزِ گریزناپذیر زندگی‌ام است.» همین گفته‌ی او الهام‌بخش مجموعه اخیر ماریا گراتزیا بوده است. این حرف در طراحی صحنه نیز به خوبی نمود پیدا کرده است.

۲۴ اسفند ۱۳۹۶

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.