به‌زودی سفر و اقامت به هتل‌های فضایی

منتشر شده در ۲۱ فروردین ۱۳۹۷

از روزی‌‌که الن شپرد، فضانورد آپولو ۱۴، از روی سطح ماه توپ گلفی را در فضا پرتاب کرد، جهانگردان جسور مشتاقانه چشم‌انتظار آغاز به‌کار گردشگری فضایی‌اند.

به‌دلیل کمبود بودجه و تکنولوژی، تلاش‌های صنعت گردشگری برای به‌راه‌اندازی آن نزدیک بود به‌گِل بنشیند!البته، اینطور که پیداست به‌زودی فضا دیگر خارج از دسترس نخواهد بود. 

«اسپیس ایکس» امسال هفت راکت به فضا فرستاده و «بلو اوریجین» و «ویرجین گلکتیک» هم تلاش‌هایی در این زمینه کرده‌اند. هرچند، در میان همه این‌ها، شرکت «اریون اسپن» است که چشم‌انداز سفر فضایی را از یک گردش تماشاییِ صرف تغییر می‌دهد و ادعا کرده در حال ساخت اولین «هتل لوکس فضایی» است، هر چند که با توجه به ظرفیت چهار نفر مهمان و مساحت تنها ۴۲ متری ایستگاه فضایی «اُرورا»، ایستگاه فضایی مدولار برایش توصیف بهتری باشد تا هتل. 

دو نفر خدمه این هتلِ بیناستاره‌ای در سفری ۱۲روزه از مهمانان پذیرایی می‌کنند و آن‌ها را در تحقیقات و آزمایش‌ها - مانند پرورش میوه و سبزیجات - و آشنایی با زندگی روزانه در فضا راهنمایی می‌کنند. فرانک بانگر، مدیرعامل اریون اسپن می‌گوید: «هدف ایستگاه فضایی ارورا آن است که مهمانان مثل یک فضانورد زندگی کنند، احساس کنند و نفس بکشند.» این یعنی بی‌وزنی ۲۴×۷ و مقدار زیادی غذاهای خشک و یخ‌زده. بانگر می‌گوید: «قرار نیست اینجا یک غذاخوری پنج‌ستاره باشد. گاز و آتش مثل روی زمین عمل نمی‌کنند.» اما در ارتفاع ۳۲۰ کیلومتری سطح زمین و با هر ۹۰ دقیقه یک بار چرخش به دور زمین دیگر کی به غذا فکر می‌کند؟ حدس بانگر این است که: «مردم بیش از هر کار دیگری از پنجره محو تماشای بیرون خواهند شد.» بانگر می‌گوید: «فکر می‌کنم تا اواسط ۲۰۲۰ امکان دستیابی به آن بالاها را خواهیم داشت و هزینه‌ها هم کمتر می‌شوند. هدف اصلی ما این است که تعداد بیشتری از مردم را به فضا بفرستیم و در نهایت آنجا زندگی کنیم.»

۲۱ فروردین ۱۳۹۷

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.