قاب عکس عظیم‌الجثه: از جاذبه‌‌های دبی

منتشر شده در ۲۷ دی ۱۳۹۶

دبی از جدیدترین جاذبه گردشگری خود که: قاب عکسی است عظیم‌الجثه که نماهای متفاوتی از ساختمان‌های مدرن و تاریخی دبی را به نمایش می‌گذارد، رونمایی کرد. این قاب با عنوان مناسبش، «قاب دبی» از محبوبترین جاذبه‌های دبی است که در پارک زعبیل واقع شده و از دو برج ۱۵۰ متری با روکش‌های طلا که توسط پل شیشه‌ای ۹۳ متری در بالای آن به هم متصل شده‌اند، ساخته شده است. این دیدنی جدید دبی در قسمت‌های نزدیک‌تر به زمین موزه‌ای را در خود جای داده که سیر تحول این شهر از روستایی ماهیگیری به کلان‌شهری پرازدحام را نشان می‌دهد.قاب دبی، جلوه جدید این شهر، بین بخش قدیمی و جدید شهر قرار گرفته است و هزینه ساخت آن حدود ۱۶۰ میلیون دلار می‌باشد.

از یک سوی این قاب، ساختمان‌های قدیمی قابل رویت است، در حالی که از سوی دیگر آن آسمان‌خراش‌هایی چون برج خلیفه (بلندترین ساختمان جهان) دیده می‌شوند. در راس قاب دبی، پل شیشه‌ای شفاف هنرمندانه‌ای قرار دارد که «کاملاً ضد ترک» توصیف شده است. و بدنه‌ی قاب در نقش و نگارهای طلایی تزئینی پوشیده شده است که نمایشگاه سال ۲۰۲۰ در آنجا برگزار خواهد شد. همچنین تأیید شده است که قاب دبی با هیچ بلیط کاغذی باز نخواهد شد و با استفاده از یک سیستم بلیط فروشی تلفن همراه رزروها به صورت آنلاین و یا بر روی برنامه تلفن همراه انجام خواهند شد. هزینه‌ی ورودی قاب دبی برای بزرگسالان ۱۳.۵ دلار و برای کودکان ۵.۵ دلار است.

علیرغم حواشی خیره‌کننده‌ی افتتاحیه‌ی این جاذبه‌ی شهری، قاب دبی محل بحث و جدل نیز بوده است. طی مصاحبه‌ی اخیر گاردین، فرناندو دُنیس معمار که در مسابقه‌ی بین‌المللی این پروژه در سال ۲۰۰۸ برنده شد ادعا کرده که دبی ایده‌ی او را دزدیده و در پی محدود کردن میزان درگیری او در این پروژه بوده است. دنیس گفته است: «آن‌ها پروژه‌ی من را گرفتند، طراحی آن را تغییر دادند و آن را بدون من ساختند.»

۲۷ دی ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.