چراغ همیشه سبز

منتشر شده در ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

گیاهان نقشی اساسی در کیفیت زندگی دارند و به همین دلیل در طراحی خانه، محل کار یا فضاهای عمومی حضور از آن‌ها بسیار بهره می‌برند. مشکل اما اینجاست که این بهره‌گیری ممکن نیست مگر با وجود نور کافی، تهویه‌ی مناسب و آبیاری مداوم. به همین دلیل گاهی انتخاب‌ها محدود و به خصوص در فضاهای کم‌نور یا بسته استفاده از گیاه ناممکن.

چراغ سبز پایدار

استودیو نویی در آلمان با معجونی از خلاقیت و مهندسی برای بخشی از این مشکل راه‌حلی فراهم آورده که محصول نهایی آن بسیار زیبا از آب درآمده است. این استودیو چراغ‌هایی طراحی کرده به شکل حباب که گیاهی زنده را در خود جای داده است. درون این چراغ‌ها اکوسیستمی خودبسنده است؛ گیاه نور لامپ LED را همچون نور طبیعی برای فتوسنتز به کار می‌گیرد و در آن بی‌نیاز از هر مراقبت انسانی نظیر آبیاری یا تهویه به حیات ادامه می‌دهد و تا سال‌ها رشد می‌کند. ایده‌ای جذاب برای زنده و روشن کردن بخش‌هایی از خانه یا محل کار که تاریک است. لامپ این چراغ جریان الکتریکی را از بدنه‌ی حباب می‌گیرد: شیشه‌ای پوشش‌دار و رسانا که ارتباطی نامرئی بین منبع الکتریکی و چراغ LED برقرار می‌کند.

راه‌حل استودیو نویی می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای تحول در نورپردازی فضاهای کم‌نور و نیز بهره‌گیری از نور و سبزی گیاهان بی هیچ محدودیت در جانمایی، حتی در نقاط بدون پنجره‌ی مکان‌هایی مثل هتل‌ یا رستوران. این چراغ‌ها در دو اندازه طراحی و تولید شده‌ و هم می‌توان آن ها را از سقف آویخت و هم روی کف یا میز گذاشت.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.