بودای پنهان

منتشر شده در ۱۵ آذر ۱۳۹۶

تادائو آندو معمار و طراح مشهور ژاپنی در قبرستان شهر ساپورو در ژاپن مجسمه‌ی بزرگی از بودا را که بیش از ۱۳ متر ارتفاع دارد، با تپه‌ای از گل‌های اسطخودوس پوشانده است.

این مجسمه که پانزده سال پیش در قبرستان قدیمی شهر در اطراف یک زیارتگاه و محوطه‌ی قبرستان بنا شد، به محلی برای زیارت و بازدید مردم تبدیل شد. اما تا زمان طرح بازسازی، این مجسمه تنها در میان زمین بازی در اطراف زیارتگاه قرار داشت. آندو برای آنکه روحی تازه به این مجسمه و اتمسفر اطراف آن بدهد، طرحی برای ساخت یک محوطه‌ی سبز به‌همراه آبگیر و معبری به مجسمه ارائه داد که تمام محوطه‌ی مجسمه را یک باغ کوچک و زیبا از گل‌های اسطوخودوس در بر بگیرد.

هنگامی که می‌خواهید به دیدن بودا ابتدا از باغ آب عبور می‌کنید. محوطه‌ای بتونی که با دیوارهای بلند پوشیده شده و در مرکز آن یک آبگیر قرار دارد. آبگیر که با حاشیه‌ای از سنگریزه‌های مخصوص باغ‌های شنیِ ژاپن تزئین شده، ابتدای مسیر ورود به باغ و زیارت مجسمه می‌باشد. محوطه‌ی باغ که با چمن و بوته‌های اسطوخودوس پوشانده شده به تپه‌ای ختم می‌شود که مجسمه در درون آن قرار دارد. راه رسیدن به مجسمه گذر از میان باغ و عبور از یک دالان بتونی است که به پای بودا می‌رسد.

آندو در این باره می‌گوید که تا پیش از این فضای اطراف مجسمه بسیار خالی و بی‌روح بود. من سعی کردم تا آن را به جایی برای گردش و زیارت تبدیل کنم که بازدیدکنندگان علاوه بر زیارت، تجربه‌ای از ارتباط با طبیعت نیز داشته باشند.
تپه‌ی مصنوعی به شکلی طراحی شده که فقط سرِ بودا که نمادی برای جمع‌شدن انرژی‌های خیر و نشانه‌ای از معنویت است، بیرون باشد و از فاصله‌ای دور نیز قابل تشخیص باشد. گل‌های اسطوخودوس روی تپه که درفصل بهار به رنگ سبز، در تابستان به رنگ‌های بنفش و صورتی و ارغوانی و در زمستان نیز به‌خاطر برف‌گیر بودنِ منطقه، تماماً سفید می‌شوند و منظره‌ای یک‌دست را می‌سازند. زیارتگاه مجسمه‌ی بودا در ساپورو با ساختن این محوطه اکنون به مکانی توریستی نیز بدل شده که مسافران مختلفی را برای بازدید به خود جذب می‌کند.

۱۵ آذر ۱۳۹۶

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.