چگونه کیف فیک را از کیف اصل تشخیص دهیم؟

منتشر شده در ۱۴ مهر ۱۳۹۸

آیا می‌توانید کیف اصل را از کیف فیک و کپی تنها با یک نگاه تشخیص دهید؟ کیف های زنانه برند اصل چه خصوصیاتی دارند که باید هنگام خرید به آن توجه کنیم؟ اصلاً چرا باید در هنگام خرید کیف برند به نشانه‌های اصل بودن آن توجه کنیم؟

زمانی که یک کیف اصل از برندهای معروف شانل، هرمس و لویی ویتون می‌خرید، هزینه پرداخت شده شامل ضمانت کیفیت آن است و دقیقاً مشابه یک سرمایه گذاری است. بنابراین هر زمان که از مدل و سبک آن خسته شدید می‌توانید کیف دستی اصلتان را در یکی از سایت‌های فروش لوازم دست دوم به قیمت خوبی بفروشید. درحالی که کیف تقلبی از کیفیت پایینی برخوردار است و خیلی زود ناچار می‌شوید هزینه‌ای بیشتر برای جایگزین کردنش بپردازید.
در این مطلب که قصد داریم نکاتی کلیدی برای تشخیص کیف اصلی و معتبر از کیف فیک را معرفی کنیم، با ما همراه باشید.


کیف شانل اصل

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید مربوط به یکی از محبوبترین طراحی‌های مدرن کیف شانل است که استایلی کلاسیک دارد. همچنین یکی از گران قیمت‌ترین کیف‌های این برند به شمار می‌رود و به سختی می‌توانید آن را در فروشگاه تهیه کنید. به همین خاطر بازار مدل‌های فیک این کیف خیلی داغ است.
حالا تصویر زیر را با نمونه بالایی مقایسه کنید. آیا می‌توانید کیف اصلی را تشخیص دهید؟

کیف تصویر اول اصل و معتبر است. همینطور که می‌بینید، کیف دوم به خوبی از روی اصلی ساخته شده و نمی‌توانید از روی ظاهر بیرونی آن به سادگی تقلبی بودنش را تشخیص دهید. بنابراین باید به دنبال سرنخ‌هایی در داخل کیف باشید.

یادآوری: حتی اگر کیفی که می‌خرید دارای کارت اصالت یا شناسنامه محصول باشد، نمی‌توان از اصل بودنش مطمئن شد. بنابراین زمانی که کیف برند را از محلی به جز نمایندگی‌های فروش اصلی خریداری می‌کنید باید مراقب باشید تا در دام کلاهبرداران نیفتید.

مطابق تصویر بالا، اول از همه هولوگرام داخل کیف را بررسی کنید. شماره نوشته شده روی هولوگرام باید با کارت اصالت محصول همخوانی داشته باشید.

سرنخ کوچک ولی مهم بعدی مربوط به برچسب داخلی کیف شانل است. همانطور که می‌بینید نوشته قسمت بالا و کوک‌های برچسب در یک راستای موازی قرار ندارند. این یکی از جزئیاتی است که در برند اصلی به آن توجه می‌شود.

کیف های اصلی لویی ویتون

در نگاه اول کیف فیک برند لویی ویتون مشابه اصلی است. شاید کمی تفاوت در رنگ داشته باشند ولی تا زمانی که کیف اصلی و معتبر را کنار آن قرار ندهید، این تفاوت پنهان است. 
ضمن اینکه رنگ مدل کیف‌های برند به صورت سالیانه تغییر می‌کنند؛ مثلاً ممکن است چاپ رنگی یک مدل خاص از کیف لویی ویتون سبز باشد و با خودتان بگویید حتما این نمونه تقلبی است، در حالی که اینطور نیست.

برای تشخیص کیف تقلبی از اصلی ابتدا، نشانه شناسایی داخل کیف را بررسی کنید. نشانه شناسایی شامل یک کد ترکیبی از حروف و اعداد است. حروف ابتدایی کشور سازنده و اعداد زمان ساخت کیف را نشان می‌دهند. اعداد دوم و چهارم سال ساخت هستند (در اینجا سال 2008) و اعداد اول و سوم بیانگر هفته در سال می‌باشند (در اینجا هفته یازدهم).
در ابتدا لویی ویتون از اعداد مربوط به سال و ماه در برندش استفاده می‌کرد ولی در حال حاضر برای جلوگیری از تقلب در محصولاتش از اعداد مربوط به سال و هفته استفاده می‌کند. با این حال حروف اختصاصی گوناگونی برای مناطق مختلف بکار می‌برد مثلاً دو حرف ترکیبی CA تنها مربوط به اسپانیا نیست؛ بلکه ممکن است در نشانه شناسایی، CA و پنج ترکیب حروف دیگر وجود داشته باشند در حالی که همگی به اسپانیا اشاره می‌کنند.
البته این بخش از تشخیص محصول کمی کار را برای مشخص کردن کیف اصلی از تقلبی سخت می‌کند. چون احتمال دارد خیلی از کیف‌های تقلبی دقیقاً نشانه شناسایی مشابه محصول اصلی داشته باشند.


در قدم بعدی به جای کوک‌های دوخت در کیف نگاه کنید. کوک‌های دوخت باید همیشه تمیز و مرتب باشند. در حالی که جای کوک در کیف تقلبی شل و نامرتب است و در یک راستا قرار ندارد یا کوک‌ها خیلی محکم و فشرده هستند که نشانه ارزان بودن محصول است.

حتی اگر از روی دوخت متوجه جعلی بودن محصول نشدید، به نخ زیر دوخت نگاهی بیاندازید. اگر برای کوک‌ها از دو رنگ نخ استفاده شده؛ قطعا کیف تقلبی است.

به جزئیات کیف دقت کنید. هر ایراد کوچک نشانه‌ای از تقلبی بودن کیف است؛ به عنوان مثال مناسب نبودن چرم روی زیپ کیف (در تصویر بالا سمت چپ).
نکته کلیدی بعدی مربوط به زبانه اتصال دهنده زیپ است. در کیف‌های برند لویی ویتون همیشه فاصله کمی بین زبانه و زیپ وجود دارد و بسیار به همدیگر نزدیک هستند.

تشخیص اصل بودن کیف برند هرمس

یک نکته ساده برای تشخیص کیف اصلی از کیف فیک در برند هرمس توجه به نشانه و مارک بالای کیف است.
شاید در تصویر زیر تفاوت خاصی مشاهده نکنید ولی همانطور که مشخص است در تصویر پایینی اسم برند نزدیک به دوخت کیف چاپ شده است و بیانگر تقلبی بودن محصول می‌باشد.


در مرحله بعد قفل آن را باز کرده، آن را برگردانید و به نشانه محو پشتش نگاه کنید. هر کیف اصل هرمس توسط یک صنعتگر ساخته می‌شود و آنها نشانه تجاری خود را به صورت محو در این قسمت درج می‌کنند. این نشانه سال ساخت کیف را مشخص می‌کند. در حالی که در کیف کپی این نشانه محو می‌تواند شامل هر چیزی مثل شماره سریال و ... باشد.
به کیفیت نشانه دقت کنید. نشانه تصویر بالایی خیلی عمیق درج شده، گویی آن را با استفاده از ماشین (دستگاه) ایجاد کرده‌اند (عکس تکی در بالا تقلبی است). همچنین بزرگتر از نشانه‌های اصلی کیف هرمس می‌باشد. در حالی که نشانه پایینی ضعیف‌تر و محو است و به سختی میتوان آن را دید (عکس سه تایی).
حتی اگر قبلا از نمونه‌های کیف اصلی هرمس استفاده نکردید و برای اولین بار آن را می‌خرید، دقت کردن به نکات ریز و ناهماهنگی‌ها بهترین روش برای تشخیص کیف اصلی از تقلبی است. همیشه ایراداتی هستند که در برند اصلی وجود ندارند به عنوان مثال در کیف تقلبی بالا می‌توان گفت که جنس آن از پلاستیک و در نتیجه سبکتر است.

برای راستی آزمایی بعدی در کیف‌های هرمس مجددا به سراغ کوک‌های دوخت می‌رویم. در نگاه اول شاید دوخت ظاهرا مرتب باشد ولی اگر به جزئیات گوشه‌ها و لبه دوخت توجه کنید، متوجه ناسازگاری‌هایی می‌شوید که در کیف اصلی و معتبر وجود ندارد.
همین مسئله در مورد رنگ کیف هم صادق است. شاید با خودتان بگویید چون کار رنگ آمیزی با دست انجام می‌شود، کمی ناهماهنگی در لبه‌ها طبیعی است. ولی این موضوع در مورد کیف‌های اصلی برند هرمس صحت ندارد؛ زیرا آنها به شدت کمال گرا و حرفه‌ای هستند.

۱۴ مهر ۱۳۹۸

تیم نودید

4.4/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.