فستیوال نور آمستردام

منتشر شده در ۱۸ دی ۱۳۹۶

اگر تا ۲۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۸ قصد سفر به هلند را دارید می‌توانید از فستیوال نور آمستردام با ۳۶ اثر نورانی دیدن کنید. این فستیوال که با همکاری هنرمندانی از کشورهای مختلف جهان که گرد هم آمده‌اند، با تم «اگزیستانسیالیستی» طراحی و اجرا شده است به شما این امکان را می‌دهد تا پیاده، با دوچرخه یا سوار بر قایق از فستیوال نور آمستردام لذت ببرید.

اینفینیتای سسیل بلموند، بر روی آب شناور است. بلموند از طرح موزائیکی، برآمده و رنگارنگ آن بر روی موج‌های آرام استفاده کرده تا نیت اصلی خود را پنهان کند: آیا جوهره‌ی هستی آن چیزی است که می‌بینیم، لمس می‌کنیم، حس می‌کنیم؟ آن مخلوق بدیعی که آرام بر فراز آب ایستاده است؟ یا آیا هستی زیر سطحی عظیم‌تر نفس خود را حبس کرده است؟

چشم به چشم دریتُن سِلمانی، آمستردام را از شیاطین اگزیستانسیالیستی حفظ می‌کند. شاید از نظر ظاهری حضوری همه‌جانبه نداشته باشد، اما مسلماً به شیوه‌ای دیجیتالی-کارتونی و آرامش‌بخش-آشفته‌گر، دانای مطلق است. این چشم آبی یاقوتی که از چشم‌زخم الهام گرفته شده است، در دورانی که چشم‌های آبی سوررئال جای خود را با چشم‌های واقعی تجاوزگر به حریم خصوصی عوض کرده‌اند، چشم بد را دور می‌کند. آژانس‌های دولتی، شرکت‌های چند میلیارد دلاری. ما همواره تحت نظر هستیم. تنها هدف چشم به چشم، آگاهی‌بخشی و آرامش شیرین و مسحورکننده است.

حفره‌ی کامل اثر پل وِندِل و ساندرا دُوُلف را می‌توان از دور دید، از آن‌سوی آبراه هرنگراخت و از بالای پل آجری قدیمی‌اش. اما حفره‌ی کامل اصلاً به منظور دیده شدن خلق نشده، بلکه به منظور وارد شدن ساخته شده است. بازدیدکنندگانی که خشکی را به قصد سفری با قایق ترک می‌کنند، آهسته وارد حفره‌ی غارمانندی از نورهای خمیده و منحنی می‌شوند و دوباره بیرون می‌آیند: واقعیتی یکسان، دورنمایی تازه.

بازدیدکنندگان این فستیوال می‌توانند در هر ساعتی که بخواهند از آثار نمایش داده شده بر روی آب دیدن کنند. نمایشگاه آثار زمینی، محل ملاقات بازدیدکنندگان، شهروندان و هنرمندان است تا درباره‌ی هنر نورپردازی بخوانند، در پرفورمنس‌های عمومی شرکت کنند و با یکدیگر تبادل نظر کنند.
آثار هنری هر روز از ساعت ۱۷ تا ۲۳ روشن می‌شوند.

 

۱۸ دی ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.