بخش ناگفته‌ی تاریخچه لویی ویتون آشکار می‌شود

منتشر شده در ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

از همان ابتدای شروع کار لویی ویتون در دهه ۱۸۰۰، سفر الهام‌بخش اصلی این برند بود و در تاریخچه‌ی آن نقش چشمگیری را ایفا کرده است.

وقتی طراح مد، لویی ویتون ، برای اولین بار در سال ۱۸۳۷ پا به پاریس گذاشت، این شهر هنوز به عنوان پایتخت مد و طراحی شناخته نشده بود.

 

اما درست در همین جا بود که ویتون امپراتوری چمدان‌های خود را تأسیس و درست یک ربع قرن بعد، بزرگترین فروشگاه اقلام مسافرتی جهان را در خیابان هفده‌ام شانزه‌لیزه افتتاح کرد.

 

علاقه‌ی ویتون به سفر امروزه هم رکنی جدا نشدنی از این برند محسوب می‌شود. پاتریک موریس (Patrick Mauriès) و پیِر لئونفورته (Pierre Léonforte) با استفاده از عکس‌های بایگانی‌، تبلیغات چاپ شده‌ی این برند مشهور و سوابق تاریخی این امر را به خوبی در کتاب جدید لویی ویتون به نام روحِ سفر (The Spirit of Travel) (نشر فلامِریون Flammarion، قیمت ۴۰ دلار) شرح داده‌اند.

 

کمپانی لویی ویتون در ادامه فروشگاه‌های متعددی درسراسر جهان افتتاح کرد، از نیویورک گرفته تا پکن، و هم‌زمان کیف‌های چرمی این برند با بهر‌ه‌گیری از آخرین نوآوری‌های فناوری در حال تکامل بودند. امروزه سفر با چمدان‌ها و ساک‌های لویی ویتون چه در ماجراجویی‌هایی به نقاط دورافتاده و چه در رفت‌وآمدهای روزانه با مترو، نماد مطلق آراستگی و تجمل هستند.

عکس: جی اُپنهِیم (J. Oppenheim)

لویی ویتون پس از افتتاح اولین فروشگاه خود در پاریس در سال ۱۸۵۴، کارگاه‌های خود را به انییر-سور-سن (Asnières-sur-Seine) ، در شمال غربی شهر منتقل کرد. سال ۱۸۵۴ صنعتگران در آنجا شروع به ساخت چمدان كردند، آنها بدنه اصلی صاف خاکستری برند را ارتقا دادند و خیلی زود عضوی جدید به تجهیزات سفرهای فرانسوی اضافه شد.

 

بالای کارگاه، یک اتاق زیر شیروانی بود که خانواده ویتون در آن زندگی می‌کردند تا نزدیک محل تولید باشند و در همان آغاز، قدرت مالی این برند مشهور زیاد نبود. بعدتر آنها در خانه‌ای کنار کارگاه که به سبک آرنووُ یا هنرنو طراحی شده بود نقل مکان کردند تا بتوانند زندگی بهتری را در کنار کسب‌وکار خود تجربه کنند.

عکس: پاتریک گرایس (Patrick Gries)

در سال ۱۸۹۶ ، یعنی چهار سال پس از مرگ ویتون، این شرکت از اولین طرح مونوگرام خود روی پارچه‌ی بوم رونمایی کرد. یعنی حروف "LV" که با اشکال هندسی به هم جفت شده بودند و به نمادین‌ترین طرح این برند تبدیل شدند. در اینجا چمدانی زنانه با روکش پارچه‌ی بوم با طرح مونوگرام برند را می‌بینیم که متعلق به حدود سال ۱۹۰۶ است.

عکس: پاتریک گرایس (Patrick Gries)

این "تختخواب چمدانی" افسانه‌ای برای کاوشگر ایتالیایی، پیر سُوُرنیا براتزا (Pierre Savorgnan Brazza) طراحی شد. بدنه‌ی آن از جنس روی و مس بود تا در برابر گرد‌و‌غبار و رطوبت مقاوم باشد و یک تخت تاشو درونش قرار داشت.

عکس: پاتریک گرایس (Patrick Gries)

چهره‌های مشهور دنیای مد مانند هلن روشا، کوکو شانل و خانواده راتچاید همه از چمدان‌های لویی ویتون استفاده کرده‌اند. دوک و دوشس ویندسور هم چمدان جا‌دار و بزرگی برای جا دادن لباس‌های مورد نیاز مراسم‌های اشرافی در طول سفر داشتند.

عکس: پاتریک گرایس (Patrick Gries)

این برند طی سال‌ها، تجربه‌های مختلفی با انواع طرح‌های چمدان کسب کرده است: از روکش روغنی به رنگ خاکستری ساده گرفته تا پارچه‌ی راه‌راه قرمز‌ و پارچه مخصوص بوم شطرنجی معروف به دامیه (Damier) تا پارچه‌ی بوم کلاسیک با طرح مونوگرام برند.

عکس: استفان موراته (Stephane Muratet)

ویترین جلویی فروشگاه‌‌های لویی ویتون به خودی‌‌خود یک کار هنری هستند و سال‌هاست که به همراه رونمایی از کلکسیون‌های آماده‌ی پوشیدن، طرفداران این برند منتظر ویترین هیجان‌انگیز آن کلکسیون هستند. البته داخل فروشگا‌ها نیز آثار هنری گوناگونی به نمایش گذاشته می‌شوند، از جمله کار هنرمندانی چون خاویر ویلان و اُلافیر الیاسون.

 

 

۱۸ خرداد ۱۳۹۹

رامین جابری

2.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.