شکوه تمدن جهانی در قلب پایتخت

منتشر شده در ۱۷ اسفند ۱۳۹۶

در آخرین روزهای سال خبری مهیج از رسیدن برخی آثار موزه لوور فرانسه در تهران نظر همگان را به‌خودش جلب کرد. موزه لوور به‌عنوان یکی از اولین و بزرگ‌ترین موزه‌های جهان که سالانه نزدیک به ۹ میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان دارد از زمره محبوب‌ترین اماکن فرهنگی و تاریخی جهان محسوب می‌شود. دوشنبه ۱۴ اسفند نمایشگاه «موزه لوور در تهران» که به نمایش منتخبی از گنجینه آثار این موزه عظیم فرانسوی در موزه ملی ایران اختصاص یافته، با حضور ژان ایو لودریان و محمدجواد ظریف، وزرای امور خارجه ایران و فرانسه، به‌صورت رسمی افتتاح شد. برگزاری این رویداد مهم در سفری که در سال ۲۰۱۶رییس‌جمهور به کشور فرانسه داشت طی توافق‌نامه‌ای بین روسای جمهور دو کشور در خصوص همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و موزه لوور فرانسه منعقد شد.


در نمایشگاه «شکوه تمدن‌های جهان» که در موزه ملی ایران برپا شده است، ۵۶ اثر فرهنگی و تاریخی از تمدن‌های عهد باستان همچون بین‌النهرین، مصر، یونان و روم و همچنین آثار کلاسیک هنر اروپایی برای بازدید عموم به نمایش درآمده است. گرچه تمامی این ۵۶ اثر دارای ویژگی‌های برجسته تاریخی و هنری هستند اما در این بین آثار برجسته‌ای چون «مجسمه ابوالهول» ساخته شده با سنگ بازالت و مربوط به دوره «فرعون هاکور» مصر و همچنین تابلویی از «رامبراند»، نقاش معروف هلندی قرن هفدهم را می‌توان نام برد. در این مجموعه دو اثر نیز متعلق به تمدن ایران بوده؛ یکی «تبر ‌کتیبه‌دار» که از کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه چغازنبیل یافت شده و دیگری یک شی برنزی از لرستان است که با سه هزار سال قدمت، باقی‌مانده از عصر آهن است. از آثار دیگر می‌توان به آثاری از تمدن‌های باستانی سومر، آشور، یونان و روم و مجموعه‌ای از نقاشی، طراحی و لیتوگرافی از آثار هنرمندان و نقاشان معروف تاریخ هنر مانند «اوژن دلاکروا» و «کامیل کورو» اشاره کرد.


در این نمایشگاه علاوه بر آثاری که متعلق به تاریخ هنر ایران است؛ آثاری از نقاط دیگر جهان به نمایش درآمده که بتواند پلی ارتباطی را بین تمدن‌های مختلف جهانی ایجاد کند. در واقع چنین نمایشگاهی امکانی است برای بازدیدکنندگانی که تا امروز فرصت دیدار از موزه لوور را نداشته تا به این طریق با ابعاد گوناگون هنر جهان روبه‌رو شوند. بازدید از موزه ملی ایران با گنجینه‌ای از آثار موزه لوور پاریس می‌تواند یکی از برنامه‌های مفرح تعطیلات نوروز که پیش‌روست نیز باشد.

۱۷ اسفند ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.