زندگی لاکچری دقیقاً چیست؟

منتشر شده در ۱۳ اسفند ۱۳۹۸

اکثر ما به زندگی لاکچری و مجلل علاقه‌مندیم؛ اما این روش زندگی دقیقاً چیست؟ زندگی در دامان تجملات ممکن است برای هر شخص کاملاً متفاوت از دیگری باشد؛ بنابراین شاید نگاهی کوتاه به آنچه مصرف‌کنندگان امروزی آن را "تجمل" می‌دانند مفید باشد. فرق نمی‌کند که یک سرمایه‌گذار املاک باشید که به دنبال خرید و اجاره تعدادی آپارتمان درجه‌ی یک است یا یک جوان حرفه‌ای در کار که به دنبال "چیزهای خوب در زندگی" می‌گردد، در هر صورت برخی ویژگی های مشترک برای تعریف سبک زندگی لاکچری وجود دارد. در اینجا چند مورد از محبوب‌ترین جنبه‌های زندگی در لاکچری را بررسی می‌کنیم.

 

راحتی و آسایش مکمل سبک زندگی لاکچری است

همیشه اینگونه به نظر می‌رسید که یکی از ویژگی‌های متداول سبک زندگی لاکچری، جامعه‌ای جدا از سایر مردم است. یک شهرک حصار کشیده شده در حومه شهر که شامل خانه‌های بزرگ با چمن‌زارهای زیبا و دارای کارگرانی برای رسیدگی به محوطه است که اگر روزانه مشغول به کار نباشند حداقل هفتگی هستند. این موارد هنوز هم مهم است اما تا حد زیادی متعادل‌تر شده‌اند. چیزی که مهم‌تر از انزوا قرار می‌گیرد، راحتی است. اگر یک آپارتمان لوکس یا یک خانه ویلایی خانوادگی حتی در مرکز شهر هم قرار داشته باشد، تقریباً همیشه بالاترین پیشنهاد قیمت را دریافت می‌کند.

 

راحتی نشانه‌ی جدید وفور ثروت است


دلیل اصلی‌ای که چرا راحتی در لیست عوامل زندگی لاکچری جایگاه بالایی دارد این است که راحتی و آسایش خرج دارد. امروزه بیشتر افراد باید برای رفتن به محل کارشان و برگشت از آن در مسیرهایی طولانی در رفت‌آمد باشند و این دقیقاً نقطه عکس تعریف ما از راحتی و آسایش است. این رفت‌وآمدها با توجه به گیر کردن طولانی در ترافیک سنگین‌، گاهی اوقات در گرمایی کشنده یا سرمایی به دمای قطب شمال، به معنای واقعی کلمه می‌توانند به یک چالش تبدیل شوند. آسایش یکی از عوامل اصلی راحتی است و از آنجایی که راحتی نشانه ثروت است، بنابراین این دو عامل دست‌به‌دست هم می‌دهند تا یک زندگی لاکچری را کامل کنند. با این حال، راحتی مفهومی گسترده‌تر از آسایش مطلق دارد. راحتی یعنی چیزی که به آن نیاز دارید را در اختیار داشته باشید. راحتی در سبک زندگی لوکس به معنای انجام کار بیشتر با تلاش کمتر است. این برای جوانان امروزی که بیشتر زندگی خود را در خط سرعت می‌گذرانند، معنی راحتی می‌دهد.


زندگی با آگاهی اجتماعی

با این حال که ظاهراً تعداد رو به افزایشی از مصرف‌کنندگان از ویرانی به بار آمده بر روی زمین بیشتر و بیشتر آگاهی پیدا می‌کنند، اما این طور به نظر می‌رسد که فقط افراد مرفه در جایگاهی هستند که بتوانند در این موارد اقدامی انجام دهند. خانواده‌های معدودی می‌توانند از تجملات انرژی خورشیدی یا گزینه‌های مشابه برای گرم یا خنک کردن منزل خود از طریق برق استفاده کنند. بنابراین زندگی لوکس به این معناست که هر کجا و هر طوری که زندگی می‌کنیم، نباید تأثیری منفی بر جهان اطرافمان بگذاریم.


این سطح از زندگی تجملاتی به معنای رعایت اصول زیست‌پایشی است. اصولی که بر کاهش استفاده فرد و جامعه از منابع طبیعی تأکید دارد. طرفداران این روش زندگی سعی می‌کنند زندگی خود را با پایداری محیط زیست و احترام به رابطه همزیستی با طبیعت وفق دهند. این سبک از زندگی به چیزی فراتر از اصول اولیه‌ی بازیافت و استفاده از لامپ‌‌های LED کم‌مصرف اشاره دراد. بنابراین یک خانه یا آپارتمان واقعاً لوکس باید از مصالحی پایدار ساخته شود که بسیاری از آن‌ها بسیار گران‌تر از مصالح ساختمانی سنتی هستند. به عنوان مثال می‌توان رویه‌ی مرمری کابینت‌ها در برابر رویه‌هایی از جنس لمینیت پلاستیکی اشاره کرد.


کیفیت در مقابل تعداد

این نسل جدید از ثروتمندان موفق به این درک رسیده‌اند که نمایش تعداد زیادی از چیزی واقعاً نشانه‌ی لوکس بودن نیست. در حقیقت بعضی از مواقع داشتن تعداد بیشتر مانع زندگی مجلل می‌شود. گیر افتادن در دام‌هایی که زمانی نشانه‌ی تجمل بودند دیگر نه آسایش به همراه دارد و قطعاً نه راحتی! – یعنی دقیقاً دو مورد از مهم‌ترین جنبه‌های یک زندگی لوکس. داشتن چیزی به تعدادی بیشتر از آنچه می‌توانید از آن‌ استفاده کنید، شما را همواره برده‌ی خود می‌کند. اگر چیزهای کمتری برای نگه‌داری و مراقبت داشته باشید، در واقع از تجمل لذت بردن از زندگی بهره‌مند می‌شوید. نسل جدید واقعاً اولین نسلی هستند که مفهوم واقعی این عبارت را متوجه می‌شوند.

 

تجربه حرف اصلی را می‌زند

  


در نهایت باید بگوییم که زندگی به سبک لوکس پاسخگوی نیاز جوانان امروزی برای کسب تجربه بیشتر در زندگی است. به این معنا که آنقدر اوقات خالی داشته باشند تا هر وقت حسش را داشتند بتوانند به مکان‌های عجیب‌و‌غریب سفر کنند یا اگر دلشان می‌خواهد در خانه بمانند. امروزه زندگی لاکچری یعنی عقب بنشینید و از خود زندگی لذت ببرید تا اینکه همواره به خاطر چیزهایی که دارید زندگی کنید.
شاید یک راه مناسب برای درک کسب تجربه در زندگی، دقت به تکنولوژی‌ پیرامونمان باشد. از تلویزیون‌هایی با صفحه‌ی نمایش مسطح بی‌نهایت بزرگ گرفته تا سیستم‌های بازی‌ ویدیویی که بیشتر شبیه یک اثر هنری هستند، این‌ها تجربه‌‌های زندگی هستند که اگر در شرایط دیگر بودید گیرتان نمی‌آمد. لوکس بودن یعنی یکهو به سرتان بزند و به مکان‌های عجیب‌و‌غریب سفر کنید یا در آلاچیق حیاط پشتیتان شب‌نشینی مفصلی داشه باشید یا از جکوزی آب‌گرمتان در فضای باز لذت ببرید. زندگی لوکس این است که پول و امکانات کافی برای تجربه‌ی هر نوع زندگی را داشته باشید، چیزی که برای یک کارگر معمولی دست‌نیافتنی است.

لوکس بودن یک وضعیت ذهنی است.

با توجه به همه موارد ذکر شده، در دنیای مدرن امروزی لوکس بودن واقعاً یک وضیعتی ذهنی است. بله، لوکس بودن یعنی داشتن چیزهای خوب و زندگی راحت در یک مکان پر آسایش. یعنی این که وقت و هزینه کافی برای انجام برخی کارهایی را داشته باشید که در هر شرایط دیگر قادر به انجامش نبودید. یعنی هر چیزی درست همان موقع که به آن احتیاج دارید در دسترستان باشد، اما نه به مقدار زیاد که مجبور شوید بخش عمده‌ای از وقت خود را صرف نگرانی در مورد نگهداری و مراقبت از آن‌ بکنید. در حقیقت لوکس بودن یک حالت ذهنی است.
حالتی که باعث می‌شود به جای اینکه همیشه برای چیزهای بیشتر جستجو کنید، به اندازه کافی از لذت داشته‌هایتان خوشحال باشید. آپارتمان‌های سطح بالا و املاک و دارایی به شما چنین احساس و خیلی بیشتر از این را می‌دهند. از نیروی امنیتی داخل منزل گرفته تا استخرها و سونا و دربان، یک زندگی لوکس به شما این امکان را می‌دهد از آنچه در اختیار دارید لذت ببرید. این معنای واقعی کلمه‌ی لوکس و دقیقاً همان چیزی است که ثروتمندان امروز به دنبال آن هستند. لوکس بودن نمایش ثروت نیست بلکه لذت بردن از چیزهاییست که ثروت ارائه می‌دهد.

منبع: luxuryactivist

۱۳ اسفند ۱۳۹۸

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.