معرفی گران ترین چای‌های سراسر دنیا

منتشر شده در ۲۴ خرداد ۱۳۹۹

چای يكی از نوشيدنی های پرطرفدار دنياست و در کنار لذت بخش بودن آن، خواص زيادی به همراه دارد؛ حتی گران ترین چای‌های سراسر دنیا هم تجربه‌ی متفاوتی برای مصرف‌کنندگانشان ایجاد کرده‌اند که بازاری برای آنها بوجود آمده است. چای هم به صورت گرم و هم خنک استفاده می‌شود و حتی به عنوان چاشنی غذا در ممل مختلف و بخصوص در غذاهای آسیایی از آن استفاده می‌کنند. جالب توجه اين است كه گوناگونی انواع چای خيلی بيشتر از تنوع آن در فروشگاه‌های محلی شما است. معمولا افرادی كه چای دوست يا به اصطلاح چای‌باز هستند فقط بهترين نوع آن را می‌نوشند. در ادامه‌ی این مطلب ۵ نوع از گران قيمت‌ترين چای‌های دنيا را به شما معرفی می‌كنيم.

 

چای دا-هونگ پاو (Da- Hong Pa) ۱.۲ ميليون دلار (بر حسب هر کیلوگرم)

تصور قيمت ميليون دلاری برای برگ چای سخت و غیرقابل باور است. اما ارزش هر كيلو از چای دا هونگ پاو ۱.۲ ميليون دلار است.  قیمت بالای این نوع چای در اصل بخاطر قدمت آن است که به امپراتوری مینگ چین (۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴ میلادی) برمی‌گردد. علاوه بر این از طرف دولت چین به عنوان گنجینه ملی شناخته شده. این چای را معمولا به عنوان هدیه به افراد مهمی مانند اشخاص برجسته یا سلبریتی‌ها (اشخاص مشهور) تقدیم می‌کنند. در هر حال فرآیند تولید چای دا- هانگ پوا همچنان بعنوان یک راز توسط چینی‌ها به شدت محافظت می‌شود؛ دقیقا مانند خیلی از محصولات لوکس دنیا که پشت درهای بسته تولید می‌شوند.

چای تیگوانین (Tieguanyin Tea) - ۳۰۰۰ دلار (بر حسب هر کیلوگرم)

شاید چای تیگوانین یکی از گران ترین چای‌های سراسر دنیا باشد، اما قیمت آن منطقی‌تر از هم‌لیستی‌های خود محسوب می‌شود. چای تیگوانین نوعی چای اولونگ (نوعی از چای  که در اثر اکسیداسیون ناقص برگه‌های چای تولید می‌شود) است. تیگوانین به چینی به معنی الهه آهنین رحمت از خدايان بودايی است. اين چای تركيبی از چای سبز و سياه است و آن را تبخير می‌كنند كه به آن طعم خاصی می‌دهد و آن را از انواع ديگر چای‌های اولونگ منحصر به فرد و متفاوت ساخته است. جالب اينجاست كه برای نوشيدن اين چای می‌توان با اضافه كردن برگ تا هفت بار دوباره از آن بدون اينكه طعم خود را از دست بدهد استفاده كرد. درخت اين چای در بالاترین نقاط كوه در استان فوجيان رشد می‌كند. ارزش چای تيگوانين به ازای هر کیلوگرم ۳۰۰۰ دلار است.

چای پاندا دانگ - ۷۰۰۰۰ دلار (بر حسب هر کیلوگرم)

يک فنجان از اين چای معروف و شگفت‌انگيز معمولا در حدود ۲۰۰ دلار به فروش می‌رسد. اينكه اين چای از مدفوع حيوانات است كسی را از نوشيدن آن منع نمی‌كند و احتمالا دليل آن بخاطر اين است كه پاندا فقط از بامبو‌های وحشی تغذيه مي‌كنند كه ۳۰ درصد از مواد مغذی آن جذب می‌شود،‌۷۰ درصد باقی مانده كه دفع می‌شود در چای وجود دارد. اما در داستان دلفريب اين چای يک پيچيدگي وجود دارد. اين چای از مدفوع خالص پاندا نيست و در واقع درخت اين چای با مدفوع پاندا كود دهی شده.

چای كيسه ای الماس PG Tips - هر عدد از این چای کیسه‌ای ۱۵۰۰۰ دلار

كمپانی بريتانيای چای PG Tips برای مراسم سالگرد تاسيس ۷۵ سالگی خود خواست يه كاری پر شكوه و چشم گير انجام دهد. بنابراين تصميم گرفتند نوعی چای كيسه‌ای فوق لوكس توليد كنند كه با الماس تزیین شده و هر عدد از آن به قیمت ۱۵۰۰۰ دلار بفروش برسد. هر يک چای كيسه‌ای از ۲۸۰ تكه الماس در قسمت بيرونی آن تشكيل شده. علاوه براين داخل اين كيسه‌ها از چاي شاهنشاهی سيلور تيپس پر شده است. جالب اینجاست که عنوان گران‌ترين چای دارجلينگ دنيا به آن داده شده. لازم به ذکر است که این برند به کمپانی مشهور یونیلیور تعلق دارد که بی‌شک با برند لیپتون این شرکت آشنایی دارید: با این حال نسبت به چای‌های لیپتون، محصول پی‌جی تیپس از گران ترین چای‌های سراسر دنیا است که با خیلی از دیگر چای‌ها قابل مقایسه نیست.

 

چای اولانگ نارسيس ووی -۶۵۰۰ دلار (بر حسب هر کیلوگرم)

اكثر چای‌های گران،‌ از جمله اين چای اولنگ مربوط به استان ووی چين است. اين چای بسيار گران قيمت و كمياب است. چيزی كه اين جعبه‌ی این محصول خاص را منحصر بفرد می‌كند، سفر موناليزا وار آن است. فروش اين چای از استان ووی چين شروع شد ، به سنگاپور رفت و بعد از اينكه در نقاط مختلف چرخيد توسط يک كلكسيونر چای كمياب خريداری شد و به هنگ‌كنگ برگشت. اگر جستجویی در تاریخ محصولات گران قیمت کنید، بی‌شک با موارد بیشتری آشنا می‌شوید که به دلیل در سفرهای طولانی مدت بودن، ارزش آنها به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است.

۲۴ خرداد ۱۳۹۹

رامین جابری

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.