استادیوم بی‌پایان

منتشر شده در ۱۳ شهریور ۱۳۹۶

«استادیوم بی‌پایان» یک مسیر دو در مانیل پایتخت فیلیپین است که با همکاری نایک و آژانس تبلیغاتی BBH Singapore بر پا شده است. این پیست ۲۰۰ متری با الهام از رد یک کفش نایک طراحی شده و مسیر دوندگی نورانی‌اش آن را به عدد 8 شبیه کرده است. در سراسر این مسیر دیواری از صفحات ‌LED مستقر شده که دونده‌هایی مجازی همراه با رقصی از رنگ و نور و موسیقی در کنار دونده‌های عادی می‌دوند.

هر دونده پیش از شروع یک دور کامل آزمایشی می‌دود و بعد حسگری حاوی اطلاعات آن به کفش دونده نصب می‌شود. حالا آواتار دونده روی صفحه‌ی LED ظاهر می‌شود و او می‌تواند با آن مسابقه بدهد. مربی‌ها می‌توانند برای دونده‌ها ۸ برنامه‌ی مختلف انتخاب کنند. در یکی از آن‌ها هرچه دونده مسیر بیشتری طی می‌کند آواتار بزرگتر و سریع‌تر می‌شود و دونده‌ را به تحرک و سرعت بیشتر تشویق می‌کند. در دیگری آواتار در هر دور با میانگین سرعت دونده در دور قبلی می‌دود و او را ترغیب می‌کند که زمان قبلی را بهبود ببخشید. زمان دور قبلی به کمک سیستم «سیستم تشخیص با فرکانس رادیویی»‌ ضبط می‌شود که فوق‌العاده دقیق است. علاوه بر این، اطلاعاتی شامل سرعت، ضربان قلب و کالری مصرفی همراه با آواتار روی دیوار حرکت می‌کند. پیست در بعضی نقاط شیب ملایمی می‌گیرد تا فشار تمرین افزایش یابد. استادیوم بی‌پایان برای تمرین هم‌زمان ۳۰ دونده ظرفیت دارد.

این استادیوم را شرکت تبلیغاتی BBH Singapore ساخته که طرح مفهومی آن را به کمک گروهی از چند شرکت همکار توسعه داده است. این آژانس پیش از این هم سابقه‌ی همکاری با نایک داشته و امکانات و چیدمان‌هایی مشابه را در نقاط دیگر دنیا مستقر کرده است. مثلاً یک بار در جریان یک مسابقه‌ی دو در جاکارتا اندونزی آن‌ها اطلاعاتی همچون سرعت دونده‌‌ها را زنده روی یک ساختمان بزرگ پخش کردندو یا در مراسم معرفی کفش هایپروِنوم نایک بازدیدکنندگان می‌توانستند در یک بازی فوتبال از سد مدافعان مجازی بگذرند و سرعت و مهارت خود را بیازمایند.  

صرف‌نظر از جذابیت‌های ورزشی و تمرینی استادیوم بی‌پایان در مانیل، طراحی ساده و مدرن آن و نورپردازی کاملاً مطابق پسند ورزشکاران این روزهاست که آن را برای جوانان عادی و کسانی که تمرین منظم ندارند هم جذاب کرده است. دویدن یک ورزش هوازی موثر است و کمتر کسی است که منکر فایده‌ی آن باشد. مسئله اما این است که به قدر کافی هیجان‌انگیز به نظر نمی‌رسد. استادیوم بی‌پایان اما این تمرین کسل‌کننده را به تجربه‌ای لذت‌بخش و کم‌نظیر تبدیل کرده است.

۱۳ شهریور ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.