کلیسای نتردام، مبدأ فرانسه

منتشر شده در ۲۱ آذر ۱۳۹۷

کلیسای نتردام پربازدیدترین بنای پاریس است، حتی از برج ایفل هم پربازدیدتر. این کلیسا در سال ۱۹۹۱ در میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

تاریخچه

تا قرن دوازدهم میلادی در حیاط کلیسای نتردام کلیسای بزرگ دیگری به نام سنت اتین قرار داشت که در اواسط قرن دوازدهم به دستور لویی هفتم برچیده شد. پس از آن، اسقف موریس دو سولی تصمیم گرفت بنایی بزرگ‌تر و بلندتر را جایگزینش کند و این شد که کلیسای گوتیک نتردام با دو برج عظیمش متولد شد. اولین سنگ این بنا در سال ۱۱۶۳ بر زمین گذاشته شد و در سال ۱۳۵۰ ساخت آن به‌پایان رسید.

در زمان انقلاب فرانسه و در قرن هجدهم بخش‌هایی از آن آسیب دید و به همین دلیل عده‌ای سعی بر بازسازی آن داشتند.

تاج خار مسیح درکلیسای نتردام

یکی از گنجینه‌های بی‌نظیر مذهبی و تاریخی در این کلیسا نگه‌داری می‌شود. با اینکه ۷۰ تاج خار در سرتاسر جهان پراکنده شده است، تاج خار مقدس که در واپسین روزهای عمر حضرت عیسی بر سرش بود، به همراه قسمتی از صلیب و میخش، در کلیسای نتردام قرار دارد. مراسم نیایش تاج خار مقدس جمعه‌ی اول هر ماه برگزار می‌شود.

دو مردی که کلیسای نتردام را احیا کردند

زنده‌ماندن کلیسای نتردام مدیون ناپلئون و ویکتور هوگو است. همانطور که در بالا اشاره شد کلیسای نتردام در قرن هجدهم دوران سختی را از سر گذراند و حتی تا مرز تخریب پیش رفت. اما این دو نفر نجاتش دادند: ناپلئون بناپارت آنجا را برای مراسم تاجگذاری‌اش در ۲ دسامبر ۱۸۰۴ برگزید و بنابراین بازسازی‌های وسیعی را در آن تدارک دید. کمی بعدتر در سال ۱۸۳۱، موفقیت رمان مشهور «گوژپشت نتردام» ویگتور هوگو ارزش و اهمیت این بنا را در اذهان مردم بیدار کرد و مسبب نجاتش شد.

«نقطه‌ی صفر» خیابان‌های فرانسه

مبدأ تمام خیابان‌های فرانسه اینجاست. در محوطه‌ی جلویی کلیسای نتردام سنگ گردی در زمین فرورفته است که روی آن نوشته «نقطه‌ی صفر خیابان‌های فرانسه». این یعنی برای اندازه‌گیری فاصله با دیگر شهرهای فرانسه این نقطه به عنوان مبدأ حساب می‌شود. بنابراین، شاید فکر کنید که تمام راه‌ها به رم ختم نمی‌شوند، اما به نتردام چرا!

۲۱ آذر ۱۳۹۷

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.