بازگشت نوار کاست

منتشر شده در ۱۸ مهر ۱۳۹۶

نوستالژی نه تنها ذهن انسان بلکه می‌تواند تکنولوژی را هم به گذشته می‌برد، درحالی‌که به نظر می‌رسد حرکت در عرصه‌ی فناوری همواره در چرخه‌ای توقف‌ناپذیر رو به جلوست.

این بار نوستالژی نوار کاست‌های قدیمی شرکت Brainmonk را به طراحی دستگاه تازه‌ی کوچکی رسانده که قابلیت پخش نوارکاست دارد. هدف از طراحی این دستگاه بازگردندان لذت گوش دادن به موسیقی روی نوار کاست است که سالهاست در هیاهوی پیشرفت‌های حیرت‌آور فناوری دیجیتال گم شده است.

این دستگاه که به خاطر دو بازوی کوچکی که اصلی‌ترین بخش آن است «البو» (Elbow) نام گرفته بسیار جمع و جور است و کاربرانش را از شر جعبه‌های بزرگ و سنگین پخش‌کننده‌های قدیمی رهانیده است. ایده‌ی اصلی طراحی البو نوار کاست را همچون یک نماد فرهنگی به کار گرفته که نباید در دل یک دستگاه بزرگ پنهان شود، درست مانند دستگاه‌های قدیمی پخش صفحات موسیقی. این آشکار بودن همچنین موجب می‌شود بازی مکانیکی البو و نوار کاست بر لذت شنیدن موسیقی به سیاق ایام قدیم بیفزاید.
دو بازوی البو کارکرد جالبی دارند. آن‌ها در دو جهت حرکت می‌کند: رو به بالا برای جا افتادن کاست در دستگاه و به چپ یا راست برای جلو و عقب کردن نوار. هرچه با سرعت بیشتری بازوها را حرکت دهید، نوار سریع‌تر به جلو یا عقب می‌رود. این دستگاه همچنین برای تنظیم سرعت چرخش نوار به یک حسگر نوری مجهز شده است.
البو از طریق یک ورودی USB شارژ می‌شود و جَک هدفون هم دارد. البو این امکان را به کاربرش می‌دهد که بتواند از موسیقی روی نوار کاست فایل خروجی دیجیتال بگیرد.
البو را می‌توانید به کمک یک گیره به یقه یا جیب پیراهن یا شلوارتان وصل کنید.

۱۸ مهر ۱۳۹۶

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.