آشپزی به سبک سالوادور دالی

منتشر شده در ۷ آذر ۱۳۹۶

آشپزی به سبک سورئال‌ترین هنرمند جهان چگونه می‌تواند باشد؟ کتاب دستورآشپزی سالوادور دالی نقاش سبک سوررئالیست بعد از ۴۰ سال باز نشر شد.

انتشار کتاب آشپزی دالی بعد از چهل سال

کتاب دستورآشپزی سالوادور دالی با نام «ضیافت شام» به نوعی تحقق رویای سرآشپزی این نقاش در سن ۶ سالگی است که برای اولین‌بار در سال ۱۹۷۳ چاپ شد. ضیافت شام شامل ۱۳۶ دستور غذایی عجیب با بیش از ۱۲ فصل است که با تصویرسازی‌هایی خاص و کلاژهایی مخصوص برای چاپ منتشر شده است. آثار هنری این کتاب چیزهایی مانند کوه‌هایی بلند از ماهی با حالتی ناخوشایند و کیکی غیرمعمول از قو و مسواک با پرتره‌ای از دالی که در کنار سرآشپز نشسته، هستند که همگی به‌وضوح نشان‌دهنده‌ عمق اعجاب‌انگیز تخیل هنرمند و شیفتگی او در دنیای تصویرها، رنگ و غذاهاست.

دستورالعمل آشپزی به سبک سالوادور

دستور آشپزی دالی در کتاب دستورآشپزی سالوادور دالی، شامل غذاهایی مانند تخم‌های ۱۰۰۰ ساله، پاستای قورباغه، تافی با دانه‌های کاج و کتلت با گوشت حلزون است. دالی به‌جز سبک خاص و آثار یگانه‌ای که پدیدآورده است، به‌خاطر جشن‌های مجلل درکنار همسرش که شبیه به صحنه‌های تئاتر بودند نیز مشهور است. در این جشن‌ها مهمانان و مشاهير حاضر، ملزم به پوشيدن لباس‌هایی عجیب‌وغریب و همراهی حيوانات وحشی (که آزادانه در اطراف میز شام  پرسه می‌زدند) بودند. با وجود اين، روش‌های آماده‌سازی و مواد غیر‌معمول بسياری از این دستورات غذایی که درکتاب ضیافت شام هستند در برخی رستوران‌های درجه یک پاريس  سرو می‌شدند.

آیا غذاهای دالی قابل خوردن است؟

آیا غذاهای پیشنهادی در کتاب دستورآشپزی سالوادور دالی قابل خوردن است؟ شاید فکر کنید هرآن چیزی که دراین کتاب آمده سالم است و قابل خوردن اما دالی در ابتدای کتاب از هرگونه پیامدهای احتمالی سلب مسئولیت می‌کند و هشدار می‌دهد: «ما می‌خواهیم به‌وضوح در ابتدای اولین دستورالعمل غذایی ضیافت شام بیان کنیم که این دستورات و این تصاویر منحصرا به لذت بردن از طعم غذا اختصاص داده شده و به دنبال رژیم‌های غذایی و روش‌های طبخ غذاهای متنوع در اینجا نباشید. ما قصد نادیده گرفتن تمامی نمودارها و جداول شیمی درعلم تغذیه را داریم. اگر شما هم یکی از آن شمارش‌کنندگان کالری هستید که لذت خوردن را به گونه‌ای تنبیه تبدیل می‌کند،  نزدیکی به این کتاب برای شما بیش از حد پرجنب‌و‌جوش، تهاجمی و مبهم است.»

انتشار دوباره کتاب آشپزی دالی پس از چهل سال

در آن زمان فقط ۴۰۰ نسخه از کتاب دستورآشپزی سالوادور دالی منتشر شده بود اما به تازگی و به‌لطف کمپانی چاپ و نشر Taschen  قرار است پس از ۴۳ سال، این کتاب بازنشر شده و در نسخه‌های جدید وارد بازار شود.

۷ آذر ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.