ایده‌هایی ساده برای بازی کودکان در منزل

منتشر شده در ۵ بهمن ۱۳۹۸

کودکان عاشق بازی هستند و فکر می‌کنند سرگرمی و خوش‌گذرانی مهم‌ترین دغدغه‌شان است؛ اما قوانینی که در خانه حاکم هست آن‌ها را محدود می‌کند و باعث می‌شود که احساس کنند آنقدر که در حیاط یا پارک بهشان خوش می‌گذرد در خانه نمی‌گذرد. پس شما به عنوان پدر یا مادر هنگامی که شرایط بیرون بردن آنها را ندارید، برای اینکه جلوی گریه‌، زاری و ورجه‌و وروجه کردنشان که نمی‌گذارد به کارهایتان برسید را بگیرید، باید وسایل و بازی‌های سرگرم‌کننده‌ی مفیدی در خانه داشته باشید و بلد باشید سرگرمشان کنید. این کارها باعث می‌شود آرامش کودکان در خانه بیشتر شود. بنابراین از این ایده‌های ساده برای بازی کودکان در منزل حتما استفاده کنید.


1. بازی های دستی

انواع مختلفی از بازی های دستی وجود دارند. مثل صنایع‌دستی‌، کار با گِل رُس و بازی‌های تزئینی و بازی‌های سرهم کردنی مثل عکس بالا. کودکان بازی‌هایی را دوست دارند که احساس خاص بودن و خلاقیت به آن‌ها می‌دهد و این بازی ها به آن‌ها کمک می‌کند تا اعتماد‌به‌نفس پیدا کنند و خلاقیت خود را افزایش دهند.


2. رنگ‌آمیزی گروهی

رنگ‌آمیزی فواید زیادی برای حالت روحی کودکان دارد. بنابراین انتخاب ساعات مشخصی در روز برای تمرین رنگ‌آمیزی با فرزندتان، به فعال و پر انرژی بودن او کمک می‌کند.


می‌توانید هفته‌ای یک ساعت را برای نقاشی با تمام اعضای خانواده تعیین کنید. این باعث می‌شود خانواده برای انجام کاری با‌مزه دور هم جمع شوند و فشارهای مختلف روی اعضای خانواده کاهش یابد.


3. بازی های فکری

به فعالیت‌هایی بپردازید که باعث افزایش ضریب هوش کودک می‌شوند. انواع مختلفی از این بازی‌ها وجود دارند، مانند دویدن، انواع ورزش‌ها، بازی‌های سرهم کردنی، خانه سازی و پازل.


4. تزیین و بازی‌های سر هم کردنی

کودکان 2 ساله به بالا معمولاً عاشق تزئین کردن هستند. بنابراین می‌توانید یک جعبه بزرگ بگیرید و کمی وقت صرف تزئین آن با فرزندتان کنید.


استفاده از جعبه الزامی نیست، شما به عنوان والدین فزرندانتان بهتر می‌دانید که آن‌ها چه چیزهایی را دوست دارند. ما فقط شما را به انتخاب فعالیت‌های خانگی و اسباب‌بازی‌های سرگرم‌کننده برای فرزندانتان تشویق می‌کنیم.
از بازی‌های سرهم کردنی که بیشتر بچه‌ها عاشقشان هستند غافل نشوید. این بازی‌ها باعث می‌شوند ساعت‌های بیشتری دست از سر شما بردارند تا بتوانید به کارهایتان برسید.


5. بازی‌های سرگرم‌کننده

بازی‌ها باید برای ذهن فرزند شما مفید باشند و در عین حال سرگرم‌کننده. مثلاً اگر فرزند شما یک کار درست انجام داد، بازی را به عنوان جایزه به او بدهید.


حتی او می‌تواند خودش بازی سرگرم‌کننده‌ای را که دوست دارد انتخاب کند مثلاً دویدن یا قائم‌موشک.


6. بازی کردن با اسباب‌بازی‌ها با سایرین

کودکان ترجیح می‌دهند همراه دیگران با اسباب‌بازی‌هایشان بازی کنند؛ اما بعضی اوقات ممکن است کودک شما به هر دلیلی دلش نخواهد با اسباب‌بازی‌هایش بازی کند.
موقعی که کودک شما در حین بازی شروع به جیغ زدن و گریه کردن می‌کند، تنها گفتن این حرف که "بازی بی بازی" کافی نیست. باید با او هوشمندانه برخورد کنید و پیشنهاد مشارکت در بازی به او بدهید. بدین‌ترتیب می‌توانید با بازی‌ای که خودتان ترجیحش می‌دهید او را سرگرم کنید.

بازی‌هایی مثل:

• سفالگری


سفال‌گری یکی از محبوب‌ترین بازی‌های کودکان است چون یکی از بازی‌های گروهی سرگرم‌کننده به شما می‌رود. سفال‌گری نه تنها برای سرگرمی بلکه برای توسعه‌ی حس هنری آن‌ها و گشترش ادراکشان مناسب است.

• صندلی بازی

صندلی‌ بازی یکی از بازی‌های قدیمی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و گزینه‌ای مناسب برای بازی گروهی بچه ها در خانه است. اما به برخی اصلاحات نیاز دارد، به عنوان مثال برای بازنده‌ها یک چالش ایجاد کنید. این چالش‌ها برای شما و فرزندانتان مفید هستند.

• شطرنج

بازی شطرنج برای کودکان دشوار اما برای سنین بالای 8 سال مفید است. این بازی سرگرم‌کننده می‌تواند ساعت‌ها آن‌ها را مشغول کند و باعث افزایش هوش و قدرت تفکر آن‌ها شود.


7. وسایل کار و منزل اسباب‌بازی و شخصیت‌پردازی

بعضی از کودکان از بازی‌هایی که در آن باید با وسایل خانگی و پزشکی اسباب‌بازی نقش بازی کنند، لذت می‌برند. شما می‌توانید با دختر یا پسرتان، شخصیت یا حرفه‌ای که آن‌ها دوست دارند و بیشتر با آن ارتباط برقرار می‌کنند را بازی کنید.

۵ بهمن ۱۳۹۸

تیم نودید

1 دیدگاه

  • guest user

    Awesome post! Keep up the great work! 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.