لباس ساده، بازیگوش، رنگارنگ

منتشر شده در ۱۶ مهر ۱۳۹۶

تکه‌های رنگی بافتنی اصلی‌ترین عنصر لباس‌هایی است که چِن ژی، طراحی چینی، برای جدیترین مجموعه از لباس‌هایش طراحی کرده است. این مجموعه که «زمین بازی» (Playground) نام دارد شامل کلاه‌هایی بزرگ، دامن‌های ساده و آستین‌بلندهای رنگی است. او که به تازگی از کالج مد لندن فارغ‌‌التحصیل شده، می‌گوید قصدش به بازی گرفتن «مفاهیم اصلی»‌ مد و فشن از طریق طراحی مجموعه‌ای رنگارنگ و پرنشاط بوده است.

او می‌گوید:‌ «فهمیدم که اگر قرار باشد یک مفهوم خاص و بسیار جدی را به کارم دیکته کنم،‌ لذت اولیه‌ی طراحی یک لباس را از دست می‌دهم.»‌ ژی بنابراین اصل را بر لذت گذاشت و برای خلق مجموعه‌اش مجسمه‌های الکساندر کالدر، مجسمه‌ساز پرآوازه‌ی آمریکایی را الگوی خود قرار داد، به خصوص سادگی آن‌ها را: «مجسمه‌های معلق در هوای او زیبایی بی‌چون‌وچرایی دارند؛ چیدمان‌هایی از اشکالی چون برگ‌های رقصان و تکه‌هایی لرزان و ریز و درشت که چنان از بالا آویخته شده‌اند که سبک و رها به نظر می‌رسد. مجسمه‌های او همان مرز مبهم بین اسباب‌بازی کودکان و اثر هنری است: ساده و شاد.»

آثار کالدر اثری عمیق بر ذهنیت و رویکرد ژی گذاشت و موجب شد او پروسه‌ی طراحی لباس‌هایش،‌ حتی در مرحله‌ی تحقیق و مطالعه را با سختگیری کمتری پیش ببرد. او با بهره‌گیری از «غریزه‌ی زیباشناختی» خود هر تصویری را که به چشمش جذاب بود جمع‌ آورد و بعد این تصاویر را بر تن مدل‌ها انداخت و از نتیجه‌ی کار عکاسی کرد.

این عکس‌ها سنگ بنای کار او برای طراحی جزئیات لباس‌هایش شد. ژی خطوط و شکل‌هایی را که این عکس‌ها روی مدل‌ها شکل دادند پی گرفت و با ترکیب رنگ و خط مجموعه‌اش را ساخت.

با این وصف لباس‌های این مجموعه یکدست به چشم می‌آیند و البته طبیعی، درخشان و تر و تازه.

۱۶ مهر ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.