برشی از تاریخ: پیتزا در گذر زمان

منتشر شده در ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

کلمه‌ی پیتزا از کلمه‌ی لاتین پینسا، به معنی نان تخت، گرفته شده. البته ریشه‌ی این کلمه همچنان محل بحث و جدل است. پیتزا های اولیه‌ای که در ایتالیا وجود داشت شکل مدرن امروزی را نداشت و غذای کشاورزان و اقشار فقیرتر جامعه بود و فروشندگان دکه‌های خیابانی سبزیجات تازه و روغن زیتون و سیر و اینجور مخلفات را روی نان تخت مخلوط می‌کردند و می‌فروختند، و اغلب افراد مرفه‌تر جامعه آن را با واژه‌ی «چندش‌آور» توصیف می‌کردند.

کمی بعدتر، تولید و استفاده از پنیر موتزارلا به این غذا ابعاد دیگری داد و با اینکه پنیرهای دیگر هم کم‌کم پایشان به پیتزا باز شد، جایگاه پنیر موتزارلا هیچ‌وقت متزلزل نشد.

در سال ۱۸۸۹، شاه اومبرتوی اول و ملکه مارگریتا از ناپل دیدن کردند. داستان‌ها حاکی از آن است که این دو مسافر که غذاهای اعلای فرانسوی دلشان را زده بود، تصمیم گرفتند پیتزای پیتزا فروشی برندی در این شهر را امتحان کنند. ترکیبی که بیش از همه مورد پسند ملکه واقع شد پیتزایی بود با پنیر سفید، گوجه‌فرنگی قرمز و ریحان سبز (شاید تصادفی نباشد که غذای محبوب ملکه به رنگ پرچم سه‌رنگ ایتالیا بود).

از آن زمان به بعد این ترکیب به پیتزا مارگریتا معروف شد.

همین لطف و عنایت ملکه به این غذا جنون عالم‌گیر پیتزا را به راه انداخت. مهاجران ایتالیایی پیتزاهای ترد لذیذشان را به آن‌سوی اقیانوس، به آمریکا، بردند. ناپلی‌ها برای کار در کارخانه‌ها به آمریکا رفتند و با اینکه در پی اشاعه‌ی فرهنگ غذایی خود نبودند، بو و طعم پیتزاهایشان آمریکایی‌ها را شیفته‌ی خود کرد و اینطور شد که اولین پیتزا فروشی رسمی مجاز در سال ۱۹۰۵ در منهتن باز شد (تا پیش از آن، این غذا یا در خانه و یا توسط فروشندگان غیر مجاز درست می‌شد).

اما گران‌ترین پیتزای ایتالیایی را می‌توانید در رستوران لویی هشتم در سالِرنوی ایتالیا بخورید. گران‌ترین پیتزای جهان را رناتو ویولا برای اشخاص به‌خصوصی در سالرنو، شهر بندری ایتالیایی، درست کرد. قیمت این پیتزای ۲۰ سانتی‌متریِ دو نفره ۱۲۰۰۰ دلار بود، و همچنان در صدر جدول گران‌قیمت‌ترین پیتزاهای جهان قرار دارد. خمیر این پیتزا از آرد ارگانیک عربی درست می‌شود و آماده‌سازی‌اش ۷۲ ساعت طول می‌کشد. مخلفات آن، همانطور که انتظار می‌رود، مواد متعارفی نیست. در پخت آن از سه نوع خاویار کمیاب، خرچنگ نروژی و هفت نوع پنیر استفاده می‌شود.

اگر در تورهای نوروزی پارسوآ سفر آفرین شرکت می‌کنید و به دنبال چشیدن طعم یک پیتزای ایتالیایی اصیل هستید، رستوران آی مارمی (Ai Marmi) پاناتونیه (Panattoni)، که با نام مستعار «آی مارمی» شناخته‌ می‌شود را از دست ندهید. آی مارمی پیتزای کلاسیک رمی سرو می‌کند که شامل: نان ترد نازک و مخلفات سس‌دار و پنیری است که هوش از سرتان می‌برد. این رستوران در خیابان Viale di Trastevere قرار دارد.

۱۷ بهمن ۱۳۹۷

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.