استخر و دو پیکر، گران‌ترین تابلوی یک نقاش زنده

منتشر شده در ۲۶ آبان ۱۳۹۷

نقاشی هنرمند بریتانیایی، دیوید هاکنی، در حراجی کریستی نیویورک به قیمت نود میلیون دلار فروش رفت و رکورد گران‌ترین تابلوی نقاشیِ یک هنرمند در قید حیات را شکست.

 پیش‌بینی شده بود که تصویر هنرمند (استخر و دو پیکر) به حدود هشتاد میلیون دلار فروخته خواهد شد. بعد از این که قیمت این تابلو به بالای هفتاد میلیون دلار رسید، دو مشتری پر و پا قرص که با تلفن در حراج شرکت کرده بودند ده دقیقه روی دست هم بلند شدند تا سرانجام یکی منصرف شد و نقاشی به نود میلیون دلار فروش رفت.

وقتی چکش حراج پایین آمد، حاضران در اتاق مملو از جمعیت حراجی کریستی دست زدند. خریدار تابلو در مجموع برای این اثر هنری و کمیسیون آن ٩٠.٣ میلیون دلار خواهد پرداخت.
رکورد قبلی فروش یک اثر هنری که خالق آن زنده است متعلق به هنرمند آمریکایی، جف کونز، بود که تندیس فولادی سگ بادکنکی او در سال ٢٠١٣ به قیمت ٥٨ میلیون دلار فروش رفت.
دیوید هاکنی این نقاشی را که یکی از شناخته‌شده‌ترین آثارش است در سال ١٩٧٢ کشیده است. این نقاشی بر اساس دو عکس کشیده شده و برای نمایشگاهی در گالری آندره امریک نیویورک در سال ١٩٧٢ آماده شده بود.

حراجی کریستی این اثر را «یکی از بزرگترین شاهکارهای دوران معاصر» توصیف کرده است.
اوایل امسال یکی دیگر از تابلوهای این نقاش ٨١ ساله به قیمت ٢٨.٥ میلیون دلار فروخته شد که برای تابلویی که هنوز در مالکیت خودش بود رکورد محسوب می‌شد.

۲۶ آبان ۱۳۹۷

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.