وقتی هنرمندان مشهور، جواهرساز می‌شوند!

منتشر شده در ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

در نمایشگاه جدیدی با نام «هنر و جواهر» در گالری کوستو در دبی، ۸۰ اثر از جواهرآلات ساخت هنرمندان نامی به نمایش در آمد. 

هنرمند
این آثار از هنرمندانی چون پابلو پیکاسو، نیکی دوسن فل، انیش کپور و همچنین هنرمندان مهم آمریکای‌جنوبی و خاورمیانه‌ای از جمله پابلو رینوسو از آرژانتین، منیر شاهرودی (فرمانفرمایان) از ایران و نادم کرم از لبنان نمایش داده می‌شوند که همه‌ آثار قابل خریداری‌اند. برخی آثار دیگر هنرمندان نیز برای ایجاد زمینه‌ای زیبایی‌شناسانه در کنار جواهرآلات قرار خواهند گرفت.


استفان کوستو که این گالری ۶۰۰ متر مربعی را در سال ۲۰۱۶ در دبی افتتاح کرده است می‌گوید: «وقتی نقاشی‌ها و مجسمه‌های هنرمندان در کنار جواهرآلاتشان قرار می‌گیرد، خصیصه‌های آثار هنری‌شان در جواهرات برجسته‌تر می‌شود.» اگرچه این مکان برای نمایش کارهای بزرگ و آثار حجیم معاصر ساخته شده است، این مجموعه جواهرات به اندازه یک مجسمه سربه‌فلک‌کشیده پرصلابت‌اند. کوستو تاکید می‌کند: «این جواهرات برای استفاده طراحی شده‌اند. اغلب آن‌ها برای عزیزان هنرمندان ساخته شده‌اند و قرار نبوده تنها به نمایش گذاشته شوند.» از آثار چشمگیر این نمایشگاه گردنبند برنجی درخشان هنرمند آمریکایی، الکساندر کالدر (که مجموعه‌داران جواهر سخت به آثارش چشم طمع دوخته‌اند)، حلقه استیل درهم‌تابیده مجسمه‌ساز فرانسوی، برنار ونه، و آویز جواهر صیقلی انیش کپور، مجسمه‌ساز بریتانیایی، است. کوستو می‌گوید: «جواهرات انیش کپور با مفاهیم عمق و درک بازی می‌کند. اثرات توهم و کژپنداری در جواهرات او به اندازه آثار بزرگش قدرتمند است.»
از جمله کارهایی که باید آن‌ها را دید، یکی آویز طلای پیکاسو متعلق به دهه ۱۹۶۰ است که با همکاری فرانسوا هوگو هنرمند بااستعداد و نوه نویسنده فرانسوی، ویکتور هوگو ساخته شده است.
به گفته کوستو: «هنر طراحی جواهر در رویکردی نوآورانه به خلق آثار مینیاتوری قابل پوشیدن ریشه دارد. در خاورمیانه، جواهرات واقعاً مورد ستایش و احترام قرار می‌گیرند. تاکنون، مجموعه‌داران جواهر غالباً اروپایی یا آمریکایی بوده‌اند. در پی گفت‌وگوهای ما با مجموعه‌داران در دبی، شاهد افزایش علاقه آنان به جواهرات هنری در منطقه بودیم و همین باعث شد این نمایشگاه را برپا کنیم.»

 

۲۷ فروردین ۱۳۹۷

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.