15 فرد مشهور دنیا در کسب و کار

منتشر شده در ۱۲ تیر ۱۳۹۸

مشهور ترین افراد دنیا در حوزه کسب و کار در طول تاریخ کسانی بوده‌اند که ثروتمند بودند؛ چون معمولا ثروت زیاد است که جلب توجه می‌کند.
عبارت «افراد مشهور حوزه کسب و کار» موارد زیادی را در ذهن ما تداعی می‌کند؛ مثلا ممکن است آن شخص در صنعت نفت باشد، یا یک خرده فروش موفق. این اشخاص به شدت موفق، افرادی بوده‌اند که راه را به سوی مدرنیست در زمینه‌ی کاری خود هموار کردند. اکثر آنها سخاوتمند بودند و در کارهای خیر تلاش می‌نمودند. در این مقاله 15 چهره قدیمی و مشهور حوزه کسب و کار معرفی شده که مربوط به قرن بیستم هستند، برای آشنایی با این افراد تا پایان متن با ما همراه باشید.

اندرو کارنگی (Andrew Carnegie) کاسب و ثروتمند مشهور

کاسب اسکاتلندی-آمریکایی، صنعتگر، کارآفرین و بشردوست. اندرو کارنگی در 25 نوامبر 1835 متولد شد، و در 11 آگوست 1919 فوت کرد. بزرگترین دستاورد های او شامل: تأسیس شرکت فولاد کارنگی بوده که بعدها با استیل ایالت متحده ادغام شد، و همچنین تاسیس موزه پیتسبورگ کارنگی و شرکت کارنگنی نیویورک.
اندرو کارنگی به دلیل موفقیتهای عظیم خود، به عنوان دومین مرد ثروتمند پس از جان دی راکفلر مشهور شده است.

سیسیل جان رودز (Cecil John Rhodes) کاسب موفق بریتانیایی

سسیل رودز در 5 جولای 1853 متولد شد. او یک سیاستمدار بسیار متعهد و یک کاسب موفق بریتانیایی بود که شرکت De Beers diamond company را تاسیس کرد. بخاطر ثروت بی اندازه‌اش رودز این توانایی را داشت نقشه‌های بسیار تأثیر گذاری را برنامه ریزی کند که شامل تأسیس یک جامعه مخفی می‌شد که در نظر داشت تمام دنیا را زیر سلطه و فرمان بریتانیا درآورد. او اکثر عمرش را در آفریقای جنوبی گذراند و حتی نخست وزیر Cape Colony شده بوده. سیسیل به شدت معتقد بود که نژاد انگلوساکسون بزرگترین و قدرتمند ترین در جهان است، اما او جدا از رفتارهای نژادپرستانه و غریزی‌اش، یک شهروند مهربان بود، زیرا بخش بزرگی از ثروت خود را صرف ایجاد دانشگاه آکسفورد نمود.

کانراد هیلتون (Conrad Hilton) بنیان گذار هتل هیلتون معروف


کانراد هیلتون کانراد هیلتون بنیان‌گذار هتل‌های زنجیره‌ای هیلتون است. او در 25 دسامبر 1887 متولد شد. کانراد یک بشردوست بزرگ و یک کاسب متعهد بود. او بیشتر از سخاوتش، ریشه‌های عمیقی در کاتولیک داشت. بر این باور بود که برای تبدیل شدن به یک هتل دار موفق باید، همواره در پی جاه‌طلبی و وفاداری به گروه بود و غرور گروه را در ذهن داشت و در مواجهه با سختی‌ها روحیه‌ی خوبی برای تقویت توانایی گروه نشان دادن.

انزو فراری (Enzo Ferrari) بنیان گذار خودرو معروف فراری


انزو فراری بنیان گذار شرکت خودرو فراری است که از معروف ترین و مورد استقبال‌ترین شرکت های اتوموبیل سازی در دنیاست. علاقه فراوان او به خودرو های اسپرت و مسابقات اتومبیلرانی باعث شد تا او دانش گسترده ای در حوزه صنعت تولید و نحوه کار اتومبیل های پر قدرت پیدا کند. همچنین میل او به پیشرفت و نوآوری بود که مسیر او را به سوی موفقیت هموار کرد.
انزو فراری در 18 فوریه 1998 در تورین به دنیا آمد و در سال 1929 تیم ریسینگ Scuderia Ferrari Grand Prix را برای آلفا رومئو تأسیس کرد. در سال 1945 بود که او اولین خودرو فراری را طراحی کرد . او زندگی خوب و طولانی ای داشت و 90 سال عمر کرد.

فرانسیس لوئیس (Francis Lewis) سیاستمدار و بیزنس من معروف آمریکا


بعنوان یکی از مهمترین افراد در تاریخ ایالت متحده، فرانسیس لوئیس یکی از افرادی بود که بیانیه معروف استقلال را امضاء کرد. لوئیس هرچند اصالتا در ولز به دنیا آمده بود، اما یک وطن پرست واقعی و عاشق آمریکا بود. او همچنین یکی از اعضای گروه پسران آزادی بود که علیه ظلم و ستم بریتانیا مبارزه می کرد.
نهایتا حرفه سیاسی‌اش او را به انتخاب شدن در اولین و دومین دوره کنگره قاره‌ای سوق داد. فرانسیس لوئیس سال‌های آخر عمرش را در کمپانی دوست داشتنی خود و در کنار فرزندان و نوه‌هایش سپری کرد تا این که در 89 سالگی فوت کرد.

جورج استفان (George Stephen)


جورج استفان یک بانکدار و مجری راه آهن کانادایی-بریتانیایی بود که در سال 1880 اولین مدیر راه آهن اقیانوس کانادایی شد. از آنجایی که ساخت یک راه آهن در آن زمان بسیار سخت و پر هزینه بوده، استفان کاندیدای مناسبی برای هدایت این جریان بوده. مخصوصا بدلیل تجربه‌های گسترده مالی او.
او فردی به شدت سخاوتمند بود. در طول زندگی خود حدود یک میلیون دلار اهدا داشته. او بطور خاص ترجیح میداده تا پول‌های خود را به بیمارستان ها اهدا کند. او اولین شوالیه کانادا نامیده شد وقتی که عنوان بارونت مونترال را در استان کبک حکومت کانادا دریافت کرد.

هنری فورد (Henry Ford) صنعتگر موفق آمریکایی


بعنوان بنیان گذار و مؤسس شرکت فورد موتور ، هنری فورد میراث خیلی مهمی را بجای گذاشت. شرکت او راه را برای بسیاری از مؤسسات دیگر در صنعت خودرو هموار کرد. به این دلیل که او مفاهیم مدرنی را به وجود آورد که محصولات ارزان و با کیفیتی را در اختیار مشتریان می گذاشت و دستمزد سخاوتمندانه ای برای کارمندان در نظر می گرفت.
این مفهوم "فوردیسم" خوانده شد و به یک سیستم بسیار مؤثر تبدیل شد که بصورت گسترده ای در سراسر دنیا استفاده شد. این سیستم در سال 1920 استفاده شد. همانطور که خود هنری فورد نیز نگران بود، دید ضد یهودی او محبوبیت کلی او را بسیار کمرنگ کرد. هرچند او هنوز یکی از موفق ترین صنعت گران آمریکا در طول تاریخ است.

جان دی راکفلر (John D. Rockefeller) بنیان گزار مشهور کلیسا


جان دی راکفلر یک صاحب نفوذ نفتی بوده که در 8 جولای 1839 در ریچفورد نیویورک متولد شد. جان از وقتی که یک پسر بچه بود یک کاسب بوده. و وقتی که بزرگ شد به تدریج به ثروتمند ترین و مورد احترام ترین کاسب در دنیا تبدیل شد. بعنوان یک فرد مذهبی و بشر دوست، راکفلر پول زیادی را در طول زندگی خود اهدا کرد. پولی که باعث ریشه کنی بیماری‌ها و تأسیس بیمارستان‌ها شد. او چهار دهه قبل از مرگش بازنشسته شد و قبل از مرگش مؤسسات وابسته به کلیسای زیادی را بنیان گذاری کرد.

لئو بورنت (Leo Burnett) نابغه تبلیغات


لئو بورنت یک نابغه تبلیغات بود از آنجایی که او بعضی از شاخص‌ترین کمپین‌ها را در تاریخ مدرن ساخته است. نبوغ و خلاقیت او موجب شد که او مرد مارلبورویی افسانه ای را بسازد ( مارلبرو من یک فیگور در کمپین تبلیغاتی سیگار مارلبرو بود). او خالق کاراکتر هایی مانند تونی ببره، پیلزبوری پسر خمیری، جولی غول سبز و خیلی کاراکتر های دیگر. جدای از توانایی‌های افسانه‌ای او در اجرای تبلیغات، لئو بورنت یک شخص با اخلاق، مهربان و در کل دلپذیر بوده که در نهایت منجر شده به عنوان یکی از صد مرد تأثیر گذار قرن بیست توسط مجله تایمز مفتخر شود.

ساموئل کولت (Samuel Colt) سازنده تفنگ کلت معروف


ساموئل کولت در جوانی خیلی به اسلحه و فناوری علاقه داشته، در همان دوران او دل و روده ابزار های مختلف را بیرون می‌ریخته تا از نحوه کار آن‌ها سر در آورد. هرچند بر خلاف دید وسیع و دانش صنعتی او، اولین تلاش تجارت و کسب و کار کولت به وضع اسفناکی شکست خورد. هر چند تفنگ کمری "ریولور" او آشکارا از زمان خود جلو تر بوده. کولت ایده این سلاح را از سکان یک کشتی ایده گرفته بود. اما تا قبل از جنگ آمریکا در تگزاس که او توانست هزاران تفنگ کمری بفروشد، موفقیت خاصی در فروش سلاح های کمری خود نداشت.

الکساندر استوارت (Alexander Stewart) سلطان مشهور خشکبار


الکساندر استوارت یک کار آفرین ایرلندی بود که در نهایت تبدیل به یکی از 20 فرد ثروتمند در تاریخ شد. دلیل پشت موفقیت‌های الکساندر استوارت نبوغ و فکر بیزینسی او بود، که منجر شد تا او سلطان خشکبار شود که او را همزمان مشهور و ثروتمند کرد.
او کسب و کار خود را بسیار کوچک و نقلی در سال 1823 در یک فروشگاه کوچک در نیویورک بصورت خرده فروشی آغاز کرد. اما در سال 1848 او یک فروشگاه با شکوه در برادوی داشت. سرمایه کلی او به پول امروز حدودا 90 بیلیون دلار می‌شده.

دیوید اوگیلوی (David Ogilvy) پدر تبلیغات


دیوید اوگیلوی در یک خانواده ثروتمند متولد نشد، همچنین در اوایل کارش نیز خیلی موفق نبود. اما با تلاش بسیار و تعهد به کارش در نهایت بعنوان پدر تبلیغات شناخته شد. در طول حرفه خود او فعالانه کمپانی های تبلیغات را ترغیب می کرد تا راه‌های تازه و خلاقانه‌ای را برای تجاری سازی محصولاتشان پیاده سازی کنند. کمپین‌های تبلیغاتی خلاقانه و الهام بخش او چشم خبرگزاری‌ها را گرفت طوری که او را "پیشگام ترین جادوگر این روزهای تبلیغات صنعتی" نامیدند. در 1962 کتاب او به نام "اعترافات یک تبلیغاتچی" منتشر شد که یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ بوده و به 14 زبان مختلف ترجمه شده.

جیمز جی هیل (James J. Hill) سلطان سازندگی


جیمز جی هیل یک مثال کامل از این است که چگونه یک کمپانی که به خوبی مدیریت شود می‌تواند حتی از بدترین مصیبت‌های قریب الوقوع نیز اجتناب کند. راه آهن بزرگ شمالی او 1700 مایل از سنت پاول، مینسوتا تا سیاتل، واشنگتن را درنوردید. در حالی که کمپانی‌های مشابه به آرامی در بحران 1893 در حال مرگ بودند، شرکت او زنده ماند و رونق گرفت.
به دلیل موفقیت‌های بزرگ و مهارت‌های افسانه‌ای او در رهبری، جیمز جی هیل بعنوان "سلطان سازندگی" شناخته می‌شد.

والت دیزنی (Walt Disney)


والت دیزنی استاد هنرهای تجسمی و پیشگام واقعی در زمینه انیمیشن بود.  او کمپانی والت دیزنی پروداکشن را به همراه برادرش بنیان گذاری کرد و برخی از دوست داشتنی ترین کاراکترهای انیمیشن دنیا را مانند میکی ماوس، گوفی، پلوتو و دونالد داک ساخت. او همچنین در ساخت و طراحی دیزنی لند نقش بسزایی داشت، که به یکی از محبوب‌ترین تم پارک‌های دنیا تبدیل شد.

جی پی مورگان (J. P. Morgan) بانک دار مشهور


افراد بسیار کمی مانند جی پی مورگان بوده‌اند که نقش بسزایی در مدرن سازی تجارت آمریکا داشته‌اند. این بانک دار، سرمایه گذار و بشردوست بطور چشمگیری در مدیریت و ادغام چندین کارخانه مهم فولاد و تامین برق نقش داشت. او در ساخت شرکت فولاد فدرالی نقش داشت که در سال 1901 با شرکت فولاد کارنگی ادغام شد.
مهارت های فوق العاده او بعنوان یک سرمایه گذار منجر شد که بتواند یک ائتلاف بانکی را تشکیل دهد که به بحران 1907 پایان داد.

منبع:

raredelights

 

 

مقاله مرتبط:

وقتی هنرمندان مشهور، جواهرساز می‌شوند!

۱۲ تیر ۱۳۹۸

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.