سرگشتگی تکنولوژی

منتشر شده در ۲۵ مهر ۱۳۹۶

«اتو نوم» ویدئویی است درباره‌ی عواقب غیرقابل پیش‌بینی تردد خودروهای بدون راننده در آینده‌ای که چندان دور به نظر نمی‌رسد. این ویدئوی انتقادی و کمی طنازانه را آژانس خلاقه‌ی فوم استودیو (Foam Studio) در آلمان ساخته است. خودروهای بدون راننده نزدیک به یک دهه است که از پروژه‌های اصلی خودروسازان بزرگی همچون تویوتا،‌ بی‌ام‌و،‌ مرسدس بنز و لکسوس است. علاوه بر این نام‌ها شرکت‌های بزرگ فناوری همچون گوگل و اپل هم به این وادی وارد شده‌اند.
فوم استودیو در شرحی که بر این ویدئو منتشر کرده‌ آورده‌اند: «عجله‌ای در کار نیست. برای پدیده‌ای مثل تو رفتن از نقطه‌ی A به نقطه‌ی B هرگز ایده‌ی هیجان‌انگیزی نبوده است. خوب برقص،‌ بدن فلزی‌ات را تکه‌تکه کن و بگذار خورشید به همه‌جای آن نفوذ کند.»
این‌ها همه استعاره‌ای است از خودروهایی که قرار است دیر یا زود در خیابان‌ها و جاده‌های دنیای ما به حرکت درآیند و هنوز معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار آن‌ها و ماست. این مرسدس بنز زردرنگ قدیمی نشانه‌ای است از خودروهایی که انگار افسارشان به دست هیچ‌کس نیست و به حال خود رها می‌شوند تا این سو و آن سو بروند و متوقف شوند و پرواز کنند و باز در مسیر نامعلوم دیگری به حرکت درآیند تا مانع دیگری در جایی دیگر سر راهشان سبز شوند. حرکتی که بیش از آنکه رفتن از یک مبدأ به مقصدی معین باشد به پرسه‌زنی بی‌حاصل در چرخه‌ای ابدی شبیه است.

۲۵ مهر ۱۳۹۶

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.