تجلیل فولکس واگن از ماشین قورباغه‌ای افسانه خود(Beatle) با طرحی فر‌فوژه از Rafael Esparza-Prieto

منتشر شده در ۲۴ دی ۱۳۹۸

فولکس واگن با ساخت ماشین قورباغه‌ای با بدنه‌‌ای از آهن فرفوژه، پایان کار این ماشین افسانه‌ای را جشن می‌گیرد. این اثر توسط هنرمند و استاد آهنگری Rafael Esparza-Prieto ساخته شده است. این ماشین یکی از ماشین‌های مجموعه‌ی محدود اوست که برخی از آن‌ها به سفارش همین شرکت خودروسازی آلمانی ساخته شده‌اند.


Rafael Esparza-Prieto در یک مغازه آهنگری در مکزیک بزرگ شده و از خانواده‌ای با عقبه‌ی طویلی در آهنگری بیرون آمده است. وقتی پریتو به عنوان شغل دوم در یک فروشگاه محلی قطعات‌یدکی خودرو شروع به کار کرد، صاحب مغازه از او خواست یک ماشین با بدنه‌ی آهن فرفورژه بسازد تا از آن به عنوان نشان کسب‌وکارش استفاده کند. او با استفاده از یک فولکس واگن واقعی ابتدا اسكلت ماشین را ساخت و سپس برای پر کردن فضاهای خالی روی بدنه، منحنی‌ها و الگوهایی زیبا طراحی کرد.


محصول نهایی روی یک سکوی چرخان داخل مغازه قرار گرفت تا اینکه یک روز شخصی از کارخانه فولکس واگن آن را دید و از پریتو پرسید که آیا می‌تواند یکی دیگر از آن بسازد. بعد از آن، فولکس واگن او را برای ساخت ماشین‌های تبلیغاتی‌اش در بازی‌های المپیک سال 1968 استخدام کرد و سرانجام وی برای تمامی نمایندگی‌های فولکس واگن در سراسر جهان مشغول به کار شد.


این طراحی شامل 2600 طرح از منحنی‌هایی شبیه به گل است که تنها با استفاده از چکش و سندان شکل گرفته و سپس با رنگ سفید نقاشی شده‌‌اند. بدنه‌ی آهنی فرفورژه‌ی آن روی اتاقک، شاسی و سیستم نیروی محرکه‌ی یک مشین فولکس قورباغه‌ای مدل 1970 قرار گرفته که داری رادیوی AM از شرکت Blaupunkt و سرعت‌سنجی با نمایش تا 90 مایل بر ساعت است.


از این نسخه خاص سال 1985 در رستوران Baraja’s Casa Linda در مونتسیتو، کالیفرنیا رونمایی شد. این ماشین برای مدتی طولانی در آن رستوران ماند و گاهاً از آن به عنوان وسیله‌ی حمل‌و‌نقل مهمان‌های رستوران به شهری ساحلی در همان نزدیکی به نام سانتا باربارا استفاده می‌شد. صاحب آن، Jose Barajas، فولکس قورباغه‌ای فرفورژه خود را در اوایل دهه‌ی 1980 سفارش داد و اخیراً در یک حراجی که توسط RM Sotheby برگزار شده بود، آن را به قیمت 78400 دلار فروخت.


طبق گفته‌ی متخصص فولکس واگن قورباغه‌ای قدیمی، 20 دستگاه از این اتومبیل به طور رسمی برای فولکس واگن ساخته شده‌. علاوه بر این‌ها دو نمونه دیگر نیز وجود دارد که رافائل سال‌ها بعد، پس از مهاجرت به کالیفرنیا، برای خود ساخت. با در نظر گرفتن نسخه‌ی اصلی که برای فروشگاه قطعات یدکی خودرو در مکزیک ساخته شده بود و مدلی که اینجا نشان داده شده است، به نظر می‌رسد در مجموع 23 نسخه از آن توسط رافائل ساخته شده‌اند. با این حال، تعداد دقیق آن هنوز تایید نشده است.

 

منبع: designboom

۲۴ دی ۱۳۹۸

تیم نودید

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.