استون مارتین خودروی جیمز باند را از نو می‌سازد

منتشر شده در ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

۵۵ سال پس از تولید آخرین مدل خودروی DB5 در کارخانه‌ی استون مارتین، تولید این خودرو از سر گرفته شده است. در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۵ تعداد ۹۰۰ دستگاه از این خودرو تولید شد و زیر پای رانندگان معروفی جولان می‌داد، از جمله جیمز باند در فیلم معروف «انگشت طلا» محصول ۱۹۶۴.

استون مارتین این بار اما تنها ۲۵ دستگاه از این خودرو تولید خواهد کرد. تفاوت دیگر بین مدل قدیمی و مدل جدید در قیمت آن است. DB5 در اواسط دهه‌ی ۱۹۶۰ حدود ۱۳ هزار دلار قیمت داشت که البته در زمان خود قیمت بالایی محسوب می‌شد. مدل جدید اما با قیمت باورنکردنی ۵/۳ میلیون دلار مرزهای تازه‌ای را جابجا کرده است.

کنجکاوی در جزئیات ساخت این خودرو ممکن است تا حدی این قیمت سرسام‌آور را توجیه کند؛ مثلاً اینکه این خودروی افسانه‌ای کاملاً دست‌ساز است و ساخت هر دستگاه از آن تقریباً ۴ هزار و ۵۰۰ ساعت زمان می‌برد. بالاترین استانداردهای کیفی و ایمنی در ساخت این خودرو لحاظ شده است. بدنه‌ای آلومینیومی شاسی سبک این خودرو را پوشانده است. استون مارتین DB5 تنها در یک رنگ تولید می‌شود: نقره‌ای، درست مانند مدل اولیه.

این خودرو اگرچه اصیل است اما چیزهایی از مهندسی و پیشرفت‌های تازه در صنعت خودرو به آن افزوده شده تا محصول نهایی چیزی مطابق با استانداردهای روز صنعت خودرو باشد. DB5 به یک موتور ۴ لیتری ۶ سیلند مجهز است که قدرتی معادل ۲۹۰ اسب بخار تولید می‌کند. نیروی محرک آن را یک جعبه دنده‌ی ۵ سرعته‌ی ZF تامین می‌کند که مرکز ثقل نیرویش در محور چرخ‌های عقب است.

ته‌ی جالب دیگر در مورد این خودرو این است که استون مارتین آن را با همکاری همان کمپانی‌ای تولید کرده که تهیه‌ی کننده‌ی فیلم «انگشت طلا»ی جیمز باند بوده است، یعنی EON Productions. از جمله نتایج این همکاری امکاناتی سینمایی است که مختص خودروهای جیمز باند بوده و قبلاً در همان فیلم هم به تصویر کشیده شده است.

سیستم پخش‌کننده‌ی دود در عقب خودرو برای گمراه کردن تعقیب‌کنندگان، لوله‌ای برای پخش روغن در عقب، صفحه‌ی قابل تعویض پلاک، دو اسلحه‌ی خودکار در جلو، صفحه‌ی ضد گلوله، سیستم پرتاب‌کننده‌ی صندلی سرنشینان، راداری برای ناوبری و نقشه‌خوانی، یک تلفن روی در راننده، اسلحه‌ی مخفی زیر صندلی و چندین امکان دیگر. این‌ها همه البته شبیه‌سازی شده‌اند، چون خطرناک‌تر از آنند که کسی جز مامور ۰۰۷ صلاحیت رانندگی با چنین خودرویی را داشته باشد.

منبع: Designboom

۲۷ خرداد ۱۳۹۹

رامین جابری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.