گشت و گذار در سرزمین عجایب رنسانسی دولچه گابانا در ونیز  

منتشر شده در ۹ دی ۱۳۹۶

دولچه گابانا برای عرضه‌ی طرح‌های شیک خود، از ترکیب تخصص یکی از برجسته‌ترین معماران پاریسی و سبک رنسانسی جوزپه تورس، معمار و مجسمه‌ساز قرن نوزدهم ونیزی بهره برده تا ساختمانی با نمای ونیزی دلپذیر و آمیزه‌ای از معماری تاریخی و سبک معاصر پدید آورد.

اریک کارلسون در این فروشگاه ۸۰۰ متر مربعی، با ظرافت و به شیوه‌ای مدرن از مواد و اجناس دست‌ساز محلی مانند شیشه‌ی مورانو، موزائیک، پارچه‌های مخمل، مرمر ایتالیایی، چوب‌های خاتم‌کاری استفاده کرده است تا با طراحی ۱۴ اتاق در رنگ‌های متمایز برای به نمایش گذاشتن محصولات متفاوت، حس کنجکاوی و اکتشاف را در بازدیدکنندگان برانگیزد. کارلسون می‌گوید: «این ساختمان زمان ندارد. هم معاصر و هم تاریخی است، اما ذاتاً ونیزی و ذاتاً دولچه گابانایی است.» چرخی در فروشگاه نورچشمی دولچه گابانا می‌زنیم و از اثاثیه‌ی مخمل‌پیچش گرفته تا دیوارپوش‌های ابریشمی طلادوزی شده و چلچراغ‌های روکش طلایش را می‌بینیم.

حتی کابینت‌ها و میزهای عسلی، رویه‌ی مخمل مجلل و رنگی متناسب با تم رنگی هر اتاق دارند. چلچراغ‌های مورانو به سقف‌های چوبی کنده‌کاری شده کمال می‌بخشند و بخش پوشاک مردانه رنگ‌آمیزی سبز ملایمی به همراه موزائیک و مرمر وِرده مِنتا دارد.

اتاق پوشاک زنانه قرمز است و مرمر روسو لِوانتو و موزائیک سنگی در آن به کار رفته است تا تازه‌ترین کیف‌ها و زیوارآلات دولچه گابانا بر روی قفسه‌های برنجی به معرض نمایش گذاشته می‌شوند. کف چوبی خاتم‌کاری، پارچه‌های نقش‌دار زرین و مرمر جیالو سییِنا وجه مشخصه‌ی اتاق لباس شب زنانه است.

دیوارهای اتاق جواهرات گرانبها با موزائیک شیشه‌ای آبی تیره و ستاره‌های درخشان موزائیک شیشه‌ای طلایی پوشیده شده است که از ایوان‌های کلیسای باسیلیکا در میدان سن مارکو الهام گرفته شده است.

 

 

۹ دی ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.