کامیون تسلا، آینده‌ی حمل‌ونقل جاده‌ای

منتشر شده در ۲۹ آبان ۱۳۹۶

شرکت آمریکایی تسلا با رونمایی از کامیون برقی خود که با نام «سِمی» معرفی شده، گام بزرگی در پیشبرد صنعت حمل‌ونقل جاده‌ای و دنیای کامیو‌ن‌ها برداشته است. این کامیون که از موتوری الکتریکی با قدرت ۲۰۰۰ هزار اسب‌بخار استفاده می‌کند، با یک بار شارژ می‌تواند بیش از ۸۵۰ کیلومتر را طی کند. صفر تا صد این غول زیبا در هنگام وصل بودن کِشنده، بیست ثانیه و بدون آن تنها پنج ثانیه طول می‌کشد و از چهار موتور برای تأمین انرژی بهره می‌برد.

بدنه‌ی یکپارجه و قدرتمند تسلا جلوه‌ای عضلانی و قابل‌اعتماد به آن داده. سیستم نور و چراغ به‌کار رفته در بدنه از پیشرفته‌ترین در نوع خود است که با به‌کارگیری لامپ‌های پرنور LED و طراحی چراغ‌های مخصوص، تمام محیط اطراف خود را حتی در کناره‌ها روشن کرده و ضریب ایمنی را بسیار بالا برده است. نقاط کوری که همیشه جزو معضلات رانندگان و از مهم‌ترین عوامل تصادفات کامیون‌ها بوده، در «سِمی» توسط نظارت و نمایش با دوربین‌های نصب شده در اطراف بدنه، برطرف شده است. صندلی راننده در مرکز کابین قرار دارد و در دو طرف فرمان، دو نمایشگر لمسی برای کنترل قسمت‌های مختلف خودرو تعبیه شده است. سـِمی نیز مانند دیگر خودروهای تسلا، با سیستم‌های ایمنی و کمکی بی‌شمار عرضه خواهد شد که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به سیستم خودران اشاره کرد. سیستم خودران استفاده شده در این خودرو از جدیدترین فناوری بهره می‌برد و توانسته توجه همگان را به خود جلب کند.

به گفته‌ی مدیران تسلا، این ماشین می‌تواند جایگزین مناسبی برای سیستم‌های گازوئیلی و متکی به سوخت‌های فسیلی باشد. رونمایی از این ماشین بی‌نظیر نظر بسیاری از فعالان عرصه‌ی خودروهای سنگین را به خود جلب کرده و خیل کثیری از کامیون‌داران، رانندگان و شرکت‌های ترابری این کامیون را پیش‌خرید کرده‌اند. تولید انبوه این کامیون از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد و یک‌ سال بعد از آن به بازار عمومی عرضه خواهد شد.

۲۹ آبان ۱۳۹۶

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.