فروردگاه نگاری

منتشر شده در ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

وقتی هواپیمایی را می‌بینید که از روی باند بلند می‌شود به چه فکر می‌کنید؟ اینکه این پرنده‌ی آهنین عظیم‌الجثه چطور پرواز می‌کند و ساعت‌ها در آسمان پیش می‌رود؟ یا اینکه دلتان سفر می‌خواهد و کاش در آن هواپیما بودید؟ صدای مهیبش آزاردهنده است یا مو به تنتان سیخ می‌کند؟ اگر در فرودگاه باشید احتمالاً به تنها چیزی که فکر می‌کنید این است که نوبت هواپیمای شما کی می‌رسد؟ احتمال دیگری هم هست: اینکه این صحنه آنقدر تکراری است که چیزی در شما و دیگران برنمی‌انگیزد و اصلاً ممکن است دیده نشود. 

مایک کلی، عکاس لس آنجلسی

برای مایک کلی، عکاسی اهل لوس آنجلس، ماجرا فرق می‌کند. او طی دو سال به ۱۸ فرودگاه‌ بزرگ دنیا سفر کرده و اوج و فرود هواپیماها را از منظری تازه به تصویر کشیده است. می‌گوید «پرواز هواپیما برای خیلی‌ها اتفاقی کاملاً عادی و تکراری است. اما دقیق‌تر که فکرش را بکنید واقعاً شگفت‌انگیز است، چیزی مثل جادو و من به دنبال راهی برای نشان دادن این جذابیت بودم».

ایده‌ی اصلی در سال ۲۰۱۴ شکل گرفت و از همان موقع کار شروع شد. او از هر هواپیما به هنگام برخاستن از باند یا نشستن روی آن عکس‌های متوالی گرفته و بعد آن‌ها را با عکس‌هایی از پرواز چندین هواپیمای دیگر در یک فریم ترکیب کرده است. گیرایی عکس‌های او در به تصویر کشیدن چیزی است که در وضعیت عادی به چشم نمی‌آید: ثبت پیوستگی حرکت هواپیماها. او ترافیک هوایی را از نگاهی کاملاً تازه ثبت کرده اتفاقی روزمره و مکرر را به صحنه‌ای شگفت‌انگیز تبدیل کرده است.

این شکل از عکاسی به وسواس و محاسبه‌ی دقیق نیاز دارد و مشکلاتی هم داشته است. او در هر فرودگاه حدود ۳ روز عکاسی کرده و از پرواز هر هواپیما ۱۰ تا ۱۵ فریم عکس گرفته. ویرایش و ساخت هر یک فریم از این عکس‌ها چند هفته وقت زمان برده است. سختی کار به همین جا منتهی نشده. مثلاًعکاسی از هواپیماها در فرودگاه دوبی ممنوع بود؛ در توکیو مجبور شد اوج و فرود هواپیماها را از روی یک قایق بیرون فرودگاه ثبت کند و یا برای ثبت تصاویر دلخواهش سه بار به فرودگاه هیترو در لندن رفت. و نهایتاً اینکه عکس‌ها طوری باید ویرایش و پرداخته شوند که کاملاً طبیعی به چشم بیایند.

او می‌گوید تلاش کرده عکس‌هایش برای آدم‌های مختلف معناهای متفاوتی داشته باشد: عشق به هوانوردی، اشتیاق برای مسافرت و سفر به مقاصد دور، کار و تجارت و مفهوم جهانی شدن و حتی‌ تبعات زیست محیطی و اجتماعی صنعت هوانوردی. عکس‌های او درست نماد جهان امروز ماست: پرشتاب،‌ شلوغ،‌ مدرن و متنوع.

 

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.