شبیه‌سازی اتاق‌خواب کارگردانان بزرگ

منتشر شده در ۲۰ آذر ۱۳۹۶

اتاق‌خواب کارگردانان براساس فیلم‌های‌شان شاید کمی عجیب به نظر بیاید اما فقط تصور کنید اگر کارگردانان بزرگ سینما در اتاق‌هایی می‌خوابیدند که در فیلم‌هایشان نظیرش را می‌دیدیم، آن اتاق‌خواب‌ها چه شکلی بودند؟ اگر هم قصد دارید اتاق‌خوابتان را تزئین کنید و به دنبال منبع الهامی برای آن می‌گردید همین‌جا بمانید. این هفت اتاق‌خواب براساس جهان سینمایی و تصویری هفت کارگردان معروف و مهم سینما طراحی و تزئین شده‌اند و در آن‌ها از عناصر مهم فیلم‌هایشان استفاده شده است.

پیتر جکسون

برای اولین انتخاب اتاق‌خواب کارگردانان براساس فیلم‌های‌شان، به سراغ پیتر جکسون میرویم. اگر می‌خواهید اتاق خوابی دنج و بکر و به سبک روستایی داشته باشید، مدل اتاق پیتر جکسون و دنیای فانتزی فیلم‌های او را امتحان کنید. جکسون که به خاطر الهام از افسانه‌های تالکین و ساخت مجموعه فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» به شهرت جهانی رسید، در چیدمان صحنه‌های فیلم‌هایش از آرایشی ساده و روستایی با تأکید بر چوب و مصنوعات چوبی، و استفاده از هنرهای قدیمی و فانتزی بهره برده است. در این اتاق نیز مانند دکور فیلم‌ها تخت‌خوابی چوبی و بزرگ در یک فضای دایره‌ای جا گرفته که دور آن را گل‌ و گیاهانی ساده و کوچک فراگرفته‌اند. نورپردازی نرم و طبیعی اتاق حس آرامش را به آن می‌بخشد، فرش‌های دست‌باف و قدیمی اتاق را هرچه بیشتر به دنیای قدیم و افسانه‌ها نزدیک می‌کند و فضا را برای استراحتی همراه با رویاهای شیرین مهیا می‌کند.

گیلرمو دل‌تورو

دومین انتخاب ما برای اتاق‌خواب کارگردانان براساس فیلم‌های‌شان، کارگردانی لاتین تبار است. اتاق‌خواب کارگردان فیلم‌های مشهوری مانند «هزارتوی پَن» و مجموعه «پسر جهنمی» از معماری دوره‌ی ویکتوریایی اروپا که با رنگ‌های گرم و عمیق همراه شده است، استفاده می‌کند. این کلید ساختن اتاق‌خوابی مانند فضای فیلم‌های او است. تخت‌خوابی با استایلی از قرون گذشته که با پرده‌های توری و ظریف‌کاری‌های چوبی تزئين شده با رنگ‌هایی مثل قرمز و زرد خالص، حسی از حضور داستان‌های هیجان‌آور و افسانه‌های غول‌ها و ارواح و هیولاها در فضای اتاق منتقل می‌کند.

سوفیا کاپولا

دختر فرانسیس کاپولا که با سه‌گانه‌ی «پدرخوانده» جاودانه شده است، خود نیز با ساختن فیلم‌های مانند «گم‌شده در ترجمه» و «ماری آنتوانت» نشان داد که دست‌کمی از پدر ندارد. اتاق‌خوابی که براساس فیلم‌های او طراحی شده، از رنگ‌های شفاف و روشن بهره برده و آرایش تخت‌خواب از مدل‌های قرن نوزدهم تأثیر گرفته است. کاغذدیواری‌هایی با نقشمایه‌ی آسمان و رنگ آبی روشن فضا را بسیار دلنشین و رمانتیک کرده است. درست است که رنگ آبی در همه جای این اتاق دیده میشود اما خبری از کوسه نیست!

داریو آرجِنتو

اتاق‌خواب این فیلمساز مشهور ژانر وحشت و معمایی، ترکیبی است از نورهای زرد و قرمز و آبی با کنتراست بالا که در معماری‌ای مشابه معماری مشهورترین فیلم او یعنی «ساسپیریا» جای گرفته است. تخت‌خواب نوردهی فضا با لوسترهای فلزی که تا نزدیکی زمین آمده‌اند انجام می‌شود و نرده‌های پله و حاشیه‌ی آن که هردو به سبک فرفورژه ساخته شده‌اند، فضای دلهره‌آوری را منتقل می‌کنند.

هایائو میازاکی

میازاکی از جمله فیلمسازانی است که جهان شورانگیز آثارش به راحتی و تا همیشه در ذهن بیننده‌ باقی می‌ماند. کارگردان انیمیشن‌های بی‌نظیری مانند «پرنسس مونونوکی»، «شهر اشباح» و «باد برمی‌خیزد» اتاقی رویایی و پر از رمز و راز و افسانه خواهد داشت؛ درست مانند فیلم‌هایش. این اتاق یکی از پرجزئیات‌ترین و هیجان‌انگیزترین نمونه‌هاست چون در آن هرچیزی که به یک صحنه و اتفاق در فیلم‌های میازاکی اشاره دارد. از سکان کشتی که به تخت‌خواب وصل شده و تزئینات کلیِ اتاق که ما را به یاد «قصر متحرک هاول» می‌اندازد، تا پرده‌ها و هواپیماها که هرکدام نشانی از یکی از فیلم‌های او دارد. این اتاق به شدت هیجان‌انگیز و رویایی است.

تیم برتون

آیا کسی از علاقمندان به سینما هست که با تصاویر گوتیک و عجیب‌وغریب تیم برتون آشنا نباشد؟ کارگردان فیلم‌هایی مثل «ماهی بزرگ» ، «عروس مردگان» و «ادوارد دست‌ قیچی» تصاویری را برای ما خلق می‌کند که الهام‌بخش این اتاق خواب تاریک و اسرارآمیز شده است. انگار تخت‌خواب و ملافه‌ها و هرچیز دیگری از دنیای کارتون‌های اشباح بیرون آمده‌اند و قرار است شما را با دنیایی تاریک و پر از قصه روبرو کنند. دکور اغراق‌آمیز و عجیب این اتاق که با کمترین میزان نور روشن شده است، به‌خوبی یادآور شخصیت‌های خاص، تنها و عجیب جهان سینمایی برتون است.

وس اندرسون

اگر می‌خواهید در اتاق‌خواب چشمتان هرلحظه مشغول دیدن و کاویدن یک ریزه‌کاری و تماشای رنگ‌های تَخت و شاد و سرتاسری باشد، به شما توصیه می‌کنیم این اتاق را مدنظر قرار دهید. اندرسون که با فیلم‌هایی مثل «هتل بزرگ بوداپست» و «آقای فاکس شگفت‌انگیز» جهانی خوش رنگ و لعاب و پر از اشاره‌های انسانی ساخته است، اتاق استراحتی مانند این از فیلم‌هایش ساخته خواهد شد. گیرا، روشن و پر از جزئيات که حسی از قدیمی بودن و درعین‌حال سرزندگی را منتقل می‌کند. تقریبا می‌توان گفت اتاق‌خواب آقای کارگردان حسی مانند خوابیدن در ایگلوهای شیشه‌ای را می‌دهد، البته با کمی زرق‌وبرق اضافی!

۲۰ آذر ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.