کیف کریستین دیور، از خانواده‌ی سلطنتی تا هالیوود

منتشر شده در ۱۶ اسفند ۱۳۹۸

لیدی دیور یکی از موفق‌ترین کیف‌های تولید شده توسط برند کریستین دیور است که تاریخچه‌ی آن برای اهالی صنعت مد بسیار جذاب است.

وقتی بحث لوکس بودن و خاص بودن کیف‌های زنانه به میان می‌آید، خیلی از برندهای موفق هستند که کیفی با این مشخصات در لاین‌های تولیدی خود دارند و همه‌ی آنها طرفداران بسیاری برای خود بدست آورده‌اند. از میان آنها می‌توان به فِندی با لاین پیکابو (Peekaboo)، لویی ویتون با نِورفول (Neverfull) و البته کریستین دیور با لاین لیدی دیور اشاره کنیم.


دفتر اصلی برند کریستین دیور در خیابان مون‌تيون واقع در پاریس، فرانسه.

اما مشخصاتی هستند که کیف دستی شما را تبدیل به بیش از یک کیف لوکس می‌کنند و داستانی تا حدی ارزشی به همراه دارند؛ کیف لِیدی دیور از برند کریستین دیور هم از این قاعتده مستثنی نیست.

ماجرای خلق

حضور پررنگ جان‌فرانکو فرّه در دهه‌ی ۹۰ باعث شد تا کارگاه‌های خلاقیت کریستین دیور از همیشه پرشورتر و هدفمندتر از گذشته و در نهایت با خروجی‌های فراتر از تصور باشند. در ۱۹۹۴ کیفی تحت عنوان شوشو (Chouchou به معنی محبوب) از این کارگاه‌ها به عنوان خروجی کریستین دیور از آب درآمد که از کلکسیون‌های کوتور الهام گرفته شده بود.

 
یک کیف لیدی دیور حین ساخت در کارگاه اصلی دیور.

این کیف که تمام جزییات جذاب آن از همان روز اول با دست خلق می‌شد، بیشتر از داشتن یک هویت اجتماعی، گویای ظرافتی برجسته است که سبب شد تا پای برند کریستین دیور به خانواده‌ی سلطنتی بریتانیا هم باز شود و هویتی قوی‌تر را از آن خود کند.

شوشو در دستان شاهدخت وِلز و یک تغییر بزرگ در نام این کیف محبوب

 
پرنسس دایانا که قبل از مرگش به دفعات با کیف لیدی دیور دیده و عکاسی شد.

چه کسی بهتر از زنی که بیشترین تعداد عکس از او گرفته شده بود می‌توانست جایگاهی برای کیف شوشو رقم بزند؟ او نه یک مدل بود و نه یک بازیگر؛ او شاهدخت ولز، پرنسس دایانا بود که با شخصیت محبوبش، چشم میلیون‌ها فرد را به خودش خیره کرده‌بود. جالب اینجاست که در حین پروسه‌ی خلاق تولید کیف شوشو در کارگاه‌های کریستین دیور، پرنسس دایانا به عنوان یک منبع الهام درنظر گرفته شده بود و در نهایت این کیف در سفر او به پاریس، توسط مدیریت کریستین دیور به او اهدا شد.

در نهایت کیف شوشو در جهت بزرگداشت پرنسس دایانا با تغییر نامی مواجه شد و نامش به لیدی دیور تغییر کرد و در نهایت به خاطر محبوبیتی که مدیون طراحی تحت نظارت فرّه و چهره‌ی اصلی خود، یعنی دایانا بود به کیف پرچم‌دار دیور تبدیل شد و تا امروز هم شاهد پرچم‌داری این کیف هستیم.حال و هوای امروز لیدی دیور:لیدی دیور همچنان به عنوان یکی از قدرتمندترین کیف‌های زنانه مطرح می‌شود و با همان طرح روز اولش توسط کمپانی کریستین دیور عرضه می‌شود. اما با این حال تغییرات بسیاری طی ۱۰ سال اخیر برای لیدی دیور رخ داده‌است که مهمترین این تغییرات، برگزاری مسابقه‌ای تحت عنوان هنرِ لیدی دیور (Lady Dior Art) به صورت دوره‌ای میان طراحان مستقل است که خلاقیت خود را روی این کیف پیاده می‌کنند و در نهایت بهترین آنها در فروشگاه‌های فیزیکی و وبسایت آنلاین دیور ارائه می‌شود.


چند طرح از مسابقه‌ی چهارم هنرِ میس دیور.

کیف‌های خروجی این مسابقه معمولا به صورت محدود عرضه می‌شوند و در حال حاضر هم کیف‌های برگزیدگان سری چهارم این مسابقه در ژانویه ۲۰۲۰ در دسترس عموم قرار گرفته است که قیمتی برابر با ۴۰۰۰ الی ۱۴۰۰۰ دلار آمریکا برای آنها درنظر گرفته شده است.
از سوی دیگر، در حال حاضر چهره‌ی تبلیغاتی این لاین بازیگر سرشناس فرانسوی، ماریون کوتیار است که در خیلی از فیلم‌های سینمای هالیوود ایفای نقش کرده است و جوایز مهمی چون اسکار، گلدن گلوبز و همچنین بفتا را دریافت کرده است.


عکسی از کمپین سال ۲۰۱۶ برند کریستین دیور برای کیف لیدی دیور با حضور ماریون کوتیار.

کوتیار در سال ۲۰۰۸ توسط جان گالیانو به عنوان چهره‌ی این برند انتخاب شد و کارگردان‌های سرشناسی چون دیوید لینچ و جوناس آکرلند کمپین‌هایی با حضور کوتیار برای لیدی دیور طراحی کرده‌اند.

همچنین بخوانید: گران‌ترین مجموعه کیف هرمس

۱۶ اسفند ۱۳۹۸

تیم نودید

4.2/5 - (6 امتیاز)

1 دیدگاه

  • میثم

    واقعا مطلب جالبی بود، سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.