گران‌ترین مواد غذایی جهان

منتشر شده در ۱۵ مرداد ۱۳۹۷

تصور مردم از غذاهای گران بسیار متفاوت است. برای برخی به معنای ماهی سالمون است و برای برخی نوعی قارچ بسیار گران قیمت. در اینجا هفت ماده‌ی غذایی گرانقیمت جهان را معرفی می‌کنیم.

۱- قهوه‌ی کوپی لوواک

این قهوه در مقیاس صنعتی در اندونزی، فیلیپین و جنوب هند تولید می‌شود. کوپی لوواک گران‌ترین قهوه‌ی جهان است و هر کیلوگرم از آن بین ۲۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار است. شهرت آن به دلیل شیوه‌ی عمل‌آوری بسیار تخصصی آن است.


۲- خاویار مرواریدی سفید

هر کیلو از این خاویار ۹۱۰۰ دلار قیمت دارد و از یکی از ماهی‌های بزرگ دریای خزر به‌دست می‌آید. دلیل گرانی آن هم این است که این ماهی‌ها به ندرت –تقریباً در حدود صد سالگی- تخم‌گذاری می‌کنند.

همچنین بخوانید: خاویار الماس ایران: گرانترین خاویار در جهان

۳-سوپ لانه‌ی چلچه

لانه‌ی این پرنده تقریباً به طور کامل از بزاق دهانش ساخته می‌شود، بدون هیچ ماده‌ی خارجی دیگر. درنتیجه این لانه‌ها در آشپزی چینی ماده‌ای ویژه محسوب می‌شوند. دلیل قیمت بالایش هم این است که جمع‌کردن لانه‌ی چلچله شغل پرخطری است. این پرندگان لانه‌هایشان را در لبه‌ی پرتگاه‌ها می‌سازند که احتمال پرت‌شدن از آن بسیار بالاست. هر کیلوگرم از این ماده حدود ۳۰۰۰ دلار قیمت دارد.


۴- زعفران

قیمت هر کیلوگرم از این ادویه بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است. دلیلش این است که تنها ۷ روز در پاییز می‌روید و با دست چیده می‌شود و عمل می‌آید. به علاوه برای تولید هر کیلوگرم از آن ۳۰۰هزار گل نیاز است.


۵- استیک واگیوی ژاپنی

استیک واگیو را از گوشت بوفالوی ژاپنی می‌گیرند که از خوش‌طعم‌ترین و گران‌ترین گوشت‌های لطیف جهان است. بوفالوهای کوچکی را که قرار است از گوشتشان برای این استیک استفاده شود ماساژ می‌دهند و برایشان موسیقی کلاسیک پخش می‌کنند. قیمت هر کیلوگرم از آن تا ۴۵۰ دلار می‌رسد.


۶- پنیر گوزن

یکی از گران‌ترین پنیرهای جهان پنیر گوزن است که فقط یک جا، در مزرعه‌ی پرورش گوزن سوئد، تولید می‌شود. قیمت هر کیلوگرم از آن کمی بیش از ۱۰۰۰ دلار است و مقدار بسیار محدودی از آن تولید می‌شود.


۷- موز

و در نهایت ... موز. البته نه آن میوه‌ای که به صورت طبیعی می‌روید و بهش فکر می‌کنید. استفان بروشه هنرمندی است که برای ساخت شاهکارهای هنری منحصربه‌فردش با این میوه مشهور است. این هنر است که باید قبل از آنکه بگندد از آن لذت ببرید.

 

۱۵ مرداد ۱۳۹۷

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.