رنجروور وِلار، مجلل و هوشمند

منتشر شده در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

باوقار،‌ مجلل و مدرن. این‌ها اولین توصیفی است که از تماشای ظاهر بی‌نقص جدیدترین عضو خانواده‌ی رنجرور به ذهن می‌رسد. رنجرور وِلار شاسی‌بلندی است که سقف تمام‌شیشه‌ای و پانورامیک آن قرار است دل مشتریان رقبای سرسختی چون مرسدس بنز، بی‌ام‌و، آئودی و لکسوس را ببرد و وسوسه‌شان کند ولار سوار شوند.

ولار یک شاسی‌بلند لوکس، پیشرفته و هوشمند است که ظاهر گیرای آن از یک فرسخی دلبری می‌کند. طراحی و تولید این خودرو ۵ سال طول کشید و در این مدت همه‌چیز مخفی ماند و هیچ ویدئو یا تصویری از آن منتشر نشد. در میان دیگر محصولات رنجرور، ولار خودرویی است بین رنجرور اسپورت (معروفترین خودروی رنجرور) و شاسی‌بلند کوچک ایووک. این شهری‌ترین خودرویی است که رنجرور تا به حال تولید کرده است.

 این خودرو در سه تیپ اصلی تولید می‌شود: یک موتور ۲ لیتری چهار سیلندر خطی با ۲۴۷ اسب بخار قدرت، موتور توربوشارژ ۳ لیتری ۶ سیلندر با ۳۸۰ اسب بخار قدرت (حداکثر سرعت این مدل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت است) و موتور دیزلی ۲ لیتری ۴ سیلندر خطی با ۱۸۰ اسب بخار قدرت؛ همگی مجهز به سیستم انتقال نیروی ۸ دنده‌ی اتوماتیک رنجرور. از ولار انتظار چابکی بی‌نظیر خودرویی چون پورشه ماکان را نباید داشت. با این حال صفر تا صد آن کمتر از ۷ ثانیه طول می‌کشد که برای یک شاسی‌بلند رکورد خوبی است. به گفته‌ی طراحانش «کاستن از هرچیز غیرضروری و دستیابی به سادگی تمام اصلی‌ترین الگوی طراحی بوده است. این از ظاهر خودرو هم پیداست: انگار پوست آن بیش از قبل کشیده شده، سقف کوتاه شده و سپر و به خصوص چراغ‌های LED ماتریکس-لیزر آن در عقب باریک شده است.

 در وب سایت خود نوشته که طراحی ولار انقلابی است. این حقیقت دارد چون ولار یک نمونه‌ی استثنایی در طراحی خودرو است. شفافیت و سادگی شگفت‌انگیز آن  اصلی‌ترین وجه در طراحی بوده است، چنانکه به گفته‌ی اهل فن مرز بین طراحی و کارکرد را در هم آمیخته است.

ولار با ۴/۸ متر طول یک شاسی‌بلند بزرگ محسوب نمی‌شود (۵ سانتی‌متر طول کمتر و ۵ سانتی‌متر عرض کمتر به نسبت رنجرور اسپورت)، بنابراین آنقدرها هم سنگین نیست  و بیش از ۸۰ درصد بدنه‌اش از آلومینیوم سبک ساخته شده است.

همین سادگی و آرامش به داخل خودرو هم راه یافته است. نشستن پشت فرمان این خودرو حسی از امنیت و راحتی دارد. طیفی جذاب از فناوری‌های تصویری و دیجیتالی ولار را به یک خودروی کاملاْ هوشمند تبدیل کرده است. طراحی طوری است که سر و صدا هنگام راحتی به حداقل رسیده، به خصوص صدای باد،‌ چیزی نزدیک به سکوت حیرت‌انگیز دو شاسی‌بلند Q5 و Q7 آئودی. داشبورد سفیدرنگ و ساده‌ی ولار و ترکیب آن با کنسولی که دو صفحه‌ی ۱۰ اینچی لمسی روی آن قرار دارد،. شکلی T مانند به بخش جلویی اتاق بخشیده است. بخش اصلی دیواره‌ی داخلی هر چهار در از چوب است. خروجی صدا با قدرت ۱۶۰۰ وات و در مجموع ۲۰ اسپیکر که دور تا دور فضای داخلی نصب شده تا صدای سیستم صوتی خودرو با بالاترین کیفیت و وضوح ممکن به گوش به راننده و سرنشینان برسد.

اینترنت وای‌فای، مدرن‌ترین سیستم‌های ناوبری و مسیریابی، اطلاعات آب و هوا و پیش‌بینی آن، تجهیزات ایمنی رانندگی به کمک رادار و دوربین، صندوق عقبی با ۶۷۳ لیتر ظرفیت از دیگر امکانات این شاسی‌بلند است. ولار نه فقط  یک خودرو مدرن کامل که یک پیشخدمت دیجیتال تمام‌عیار است: از شما یاد می‌گیرد، عادت‌هایتان را می‌شناسد، نیازهایتان را پیش‌بینی می‌کند و هر وقت بخواهید در خدمت شماست.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

تیم نودید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.