خودرو مرسدس می‌باخ -۶، پرواز با ارتفاع کم

منتشر شده در ۱۴ شهریور ۱۳۹۶

خودرو مرسدس می‌باخ -۶خودرویی مفهومی که در جریان گردهمایی خودروهای کلاسیک در ساحل پِبِل کالیفرنیا در آمریکا، کمپانی مرسدس بنز از آن پرده برداشت. خودرو مرسدس می‌باخ -۶ عشاق خودرو و مشتریان خودروهای سوپرلوکس را انگشت به دهان کرده است. خودرو مرسدس می‌باخ -۶ خودرویی دونفره است.

مرسدس می‌باخ -۶ با ادای احترامی به سنت خودروهای لوکس و کشیده‌ی کلاسیک و تلاشی برای پیوند زدن این سنت به آینده طراحی شده است و تفسیری است تازه از خودرو کلاسیک، با طراحی پراحساس و بیانگرانه. این خودرو نزدیک به شش متر طول دارد و نیروی محرکه‌ی آن را موتوری الکتریکی تأمین می‌کند که خروجی‌اش ۵۵۰ کیلووات است، این یعنی تولید نیرویی ۷۵۰ اسب بخار قدرت که برای یک موتور الکتریکی حیرت‌آور به نظر می‌رسد، به خصوص وقتی بدانید ۰ تا ۱۰۰ آن کمتر از ۴ ثانیه است و می‌تواند تا ۲۵۰ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد. باتری مرسدس می‌باخ -۶ برای طی مسافتی ۵۰۰ کیلومتری توان دارد. و حسن بزرگ در سرعت شارژ آن است: برای طی کردن تقریباً ۱۰۵ کیلومتر تنها ۵ دقیقه شارژ باتری کافی است. مرسدس می‌باخ-۶ نهایت تجمل است: طراحی فوق‌العاده و جزئیات هوشمندانه. کاپوت بسیار کشیده‌ی آن که اشاره‌ای است واضح به خودروهای لوکس دهه‌های ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلادی در ترکیب با خط سقف کم‌ارتفاع، می‌باخ را به یک قایق تفریحی شبیه کرده، مشخصه‌ای که کمپانی مرسدس بنز در طراحی بخش انتهایی خودرو عامدانه بر آن تأکید کرده است. با وجود الهام گرفتن از طراحی کلاسیک، می‌باخ-۶ به طرز غافلگیرکننده‌ای جدید به نظر می‌رسد. بدنه‌ای که با نظر به ویژگی‌های یک خودروی آیرودینامیک طراحی شده، چنان‌که انگار حرکت هوا روی بدنه است که خطوط آن را ترسیم کرده و تنها در انتهای بدنه است که آن را رها می‌کند. چراغ‌های جلو و عقب بسیار خاص و بسیار نازک طراحی شده‌اند تا بر عرض و هیبت خودرو بیفزایند. چرخش نرم رینگ‌های درخشان فلزی به هنگام حرکت خودرو جلال و جبروت آن را به رخ می‌کشد. بدنه محدب و عضلانی است و این ویژگی در تمام طول آن حفظ شده. رنگ آبی دریایی متالیک بدنه هم اشاره‌ای است به جهانی سبک و بی‌پایان که مرسدس می‌باخ -۶ به آن تعلق دارد.

کشیدگی بدنه، دم خودرو که به قایق شبیه است و طراحی داخلی آن همگی بخشی از یک طراحی سیال و لغزان است. رنگ کریستالی پوشش چرم داخل خودرو مرسدس می‌باخ -۶ با بدنه‌ی تیره و براق آن تضادی دلچسب دارد و با وجود این تضاد خودرو ظاهری یکپارچه و مستحکم دارد. در داخل همه‌چیز حاکی از نهایت هوش و ظرافت و پیشرفت‌های تکنولوژیکی است که برآیندشان یک ویژگی آشکار است: سادگی. درست مطابق انتظاری که از مرسدس و تجربه‌ی طولانی و شگفت‌انگیزش در طراحی و به کارگیری تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی خودرو می‌رود.

در داخل خودرو مرسدس می‌باخ -۶ همه چیز چنان چیده شده‌اند که حس حرکت با یک قایق تفریحی را تداعی می‌کند. یک دایره‌ی درخشان به رنگ آبی اسمان با حرکتی سبک از پشت یک صندلی آغاز می‌شود و بعد از حرکت روی در و عبور از داشبورد و پشت فرمان به در دیگر و نهایتاً صندلی کناری ختم می‌شود. حرکتی دایره‌وار که نمای ۳۶۰ درجه‌ی راننده و همراهش را تقویت می‌کند. چرم روی صندلی‌ها با الهام از مبلمان چسترفیلد الگویی لوزی‌شکل دارد که هر لوزی با دکمه‌هایی به فریم متصل و محکم شده است. همین رویکرد کلاسیک هم آینده‌نگرانه است: دکمه‌ها نور آبی دارند و نقش ستاره‌ی مرسدس روی تمامی‌ آن‌ها حک شده. کف چوبی خودرو و ترکیب آن با نوارهای آلومینیوم حسی از راحتی و آرامش سفر با یک قایق تفریحی دارد.

هرچه بیشتر با خودرو مرسدس می‌باخ -۶ نزدیک شوید، بیشتر در آن فرو می‌روید. با وجود همه‌ی ویژگی‌های منحصربه‌فرد، مرسدس می‌باخ-۶ ضربه‌ی کاری گیج‌کننده را در جایی وارد می‌کند که انتظارش را ندارید: درِ محفظه‌ی موتور با حرکتی پروانه‌ای باز می‌شود و در زیر آن نه موتور که مجموعه‌ای از چمدان در سه اندازه، چتر، کیف، ست اشرافی پیک‌نیک، حتی سرویس غذاخوری و یک بازی تِتریس با نظمی مختصر و مفید چیده شده است.

این خودرو فعلاً نه به قصد تولید انبوه بلکه به عنوان یک تمرین برای سنجش کیفیت و توان این خودروها به هنگام حرکت در خیابان و جاده ساخته شده است. مرسدس بنز نیز مانند بسیاری برندهای لوکس ساخت خودروهای گران‌قیمت و پاک را چند سالی هست که آغاز کرده و با همکاری طراحان زبده و صرف بودجه‌های آنچنانی در حال پیشبرد ساخت خودروهای لوکس الکتریکی است. اتفاقی در شروع تولد خودروهای الکتریکی یا هیبیرید بعید به نظر می‌رسد. خودروهای الکتریکی، دستکم در ابتدای راه، قدرت و سرعت کمتری از خودروهای بنزینی دارند و این برای یک خودروی لوکس ضعف بزرگی است. مرسدس می‌باخ -۶ اگر در تست جاده سربلند باشد، گواهی است بر اینکه یک خودروی فوق لوکس هم می‌توانید قدرتمند و درعین‌حال سبز باشد. ‌

۱۴ شهریور ۱۳۹۶

تیم نودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.